Vychází Komenského vlastní životopis

21.03.2017 15:03

Jan Amos Komenský, "učitel národů", byl český filozof, náboženský myslitel, pedagog světového významu, překladatel a rovněž největší osobnost české kultury 17. století. Navzdory velmi vzdálené době, ve které žil, si i současní čtenáři mohou takzvaně dopřát téměř celé jeho dílo. Nejnovější publikaci pak tvoří Komenského vlastní životopis, který připravilo nakladatelství ALMI.

Vychází Komenského vlastní životopis
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bronzová socha "učitele národů"

Komenského vlastní životopis zachycuje do oddělených kapitol rozložené vzpomínky z let 1628 - 1658, od odchodu do exilu až po nalezení konečného útočiště v Amsterodamu. Tento poslední Komenského spis, vydaný až roku 1670 pod názvem Pokračování v bratrském napomínání, vznikl v obranné polemice jako reflexe i obhajoba vlastního života.

Autor se v knize přiznává k motivaci svého reformního díla, které chápal jako službu mládeži i celému lidstvu. Jediný dochovaný exemplář byl objeven a vydán teprve počátkem minulého století. Málo známé dílo, které se nyní znovu zpřístupňuje širší veřejnosti, obsahuje mnoho podrobností o osudech a názorech „učitele národů“ a zároveň ukazuje jeho lidský rozměr.

Titul je navíc doplněn poznámkami, bibliografickým výběrem a chronologickým přehledem z pera profesora Jana Kumpery. Tento významný český historik a odborník na raný novověk navíc v roce 1992 sám vydal rozsáhlou publikaci "Jan Amos Komenský, Poutník na rozhraní věků".  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…