Vychází čítanka romské literatury. Učitelům poradí, jak dětem přiblížit odlišnou kulturu

7. 12. 2013 14:11

Vyšla čítanka romské literatury s názvem ROZUMMĚNÍ. Vedle příběhů romských autorů v češtině a romštině obsahuje i metodiku pro učitele, jak všem dětem přiblížit romskou kulturu. Publikaci, která je volně ke stažení na webu, vydalo romské nakladatelství KHER. Chce tak romské děti přivést k jejich původnímu jazyku a nabídnout jim pozitivní vzory romských osobností. Nakladatelství to uvedlo v tiskové zprávě. Kniha vznikla díky dotacím Ministerstva školství na podporu začleňování romských žáků.

Vychází čítanka romské literatury. Učitelům poradí, jak dětem přiblížit odlišnou kulturu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chanově

„ROZUMMĚNÍ reaguje na absenci romské literární tvorby ve výuce na českých školách a upozorňuje především na možnosti, které její zařazení do výuky nejen romských žáků může nabízet," vysvětluje tvůrce čítanky Lukáš Houdek. Publikace nabízí kantorům návody, jak v hodinách pracovat s romštinou, tímto jazykem totiž už většina romských dětí nemluví.

Kniha obsahuje texty devíti romských autorů včetně medailonků těchto spisovatelů. „Práce s texty romských spisovatelů poskytne těmto žákům přirozené romské hrdiny, s nimiž se budou moct identifikovat," myslí si autoři. Texty jsou ke stažení i ve formě audionahrávek, k příručce vznikly také videoklipy.

Spolu s čítankou budou probíhat semináře pro učitele

Na vydání čítanky naváže série workshopů pro učitele, aby se naučili, jak knihu používat ve výuce. Nakladatelství KHER vzniklo v roce 2012 za účelem rozvoje literatury Romů. Kromě čítanky vydalo sborník pohádek romských autorů Otcův duch či novelu Listopad spisovatelky Ireny Eliášové. Do konce roku má vyjít také sborník etnomuzikologických textů Tóny z krajů.

Ministerstvo školství umožňuje vyučovat romštinu jako nepovinný jazyk. Školy to ale nevyužívají, musely by dát dohromady nejméně sedm zájemců o výuku. Podle zjištění České školní inspekce z minulého školního roku má tematiku romské kultury a dějin zařazenou do výuky 46 procent základních škol. Nejčastěji se o tomto tématu baví při dějepise, občanské výchově nebo češtině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš pro PL: Transparency International kasírovala peníze od Drah, když jim šéfoval Žaluda. A řeknu přesně, za co ty miliony brali

12:07 Premiér Babiš pro PL: Transparency International kasírovala peníze od Drah, když jim šéfoval Žaluda. A řeknu přesně, za co ty miliony brali

Jak jsme již informovali, naše redakce získala přehled financí, které inkasuje nezisková nevládní or…