Východoukrajinští povstalci prý chtějí příměří dodržovat

14.02.2015 10:54

Za zavřenými dveřmi dnes jedná vedení doněckých separatistů o plnění minských dohod. Jejich hlavním bodem je příměří, které má platit od půlnoci ze soboty na neděli. Podle povstalecké agentury DAN vyjednavač doněckých vzbouřenců Denis Pušilin před zahájením schůze řekl, že separatisté budou dohodu o zastavení palby dodržovat.

Východoukrajinští povstalci prý chtějí příměří dodržovat
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

"Jsme plně odpovědni za své jednání. Máme záruky Ruska a evropských mocností, že Ukrajina bude své závazky plnit," konstatoval Pušilin. "Pokud závazky splněny nebudou, vyvodíme z toho patřičné závěry a přijmeme příslušná opatření. Zatím vycházíme z toho, co bylo v Minsku podepsáno," dodal.

Doněcké povstalecké vedení chce podle Pušilina co nejdřív svolat novou schůzku takzvané kontaktní skupiny, kterou tvoří zástupci Kyjeva, Moskvy a vzbouřenců. Jednání by se prý mohlo konat v Minsku, kazašské metropoli Astaně nebo dokonce ve městě Novoazovsk na frontové linii východně od Mariupolu.

Dohoda z Minsku prý nezakotvuje politickou závislost Donbasu na Kyjevu

Svůj výklad minských dohod nabídl dnes novinářům šéf povstaleckého "parlamentu" Andrej Purgin. Minská ujednání podle něj nezakotvují politickou závislost "lidových republik" na Kyjevu. "Obsahují úpravu vzájemných vztahů, ale nikoli politickou závislost lidových republik na Ukrajině," řekl Purgin.

"Nemáme zájem na hospodářském krachu Ukrajiny. Nemáme zájem na ostřelování měst, na ničení infrastruktury a smrti civilistů. Potřebujeme se nadechnout, abychom mohli zprovoznit naše podniky a zavést pořádek před vybudováním nové státnosti," prohlásil vůdce separatistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …