Vyčůranej podnikatel Babiš. Mezi ČSSD a šéfem ANO to začalo lítat, zapojil se i tajemný mocný muž

30.08.2016 8:25

Opětovné zvolení Zdeňka Kabátka do funkce ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyvolalo bouři. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ho mimo jiné označil jako skandální. Dle něj jde o podraz ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

Vyčůranej podnikatel Babiš. Mezi ČSSD a šéfem ANO to začalo lítat, zapojil se i tajemný mocný muž
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

„Legenda kauzy Homolka pan Kabátek bude díky ČSSD další čtyři roky ředitelem VZP. Asi změním zdravotní pojišťovnu,“ podotkl následně na Twitteru Babiš. Kabátek je podle něj kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajdrem. Ministr Němeček prý tak nyní ukázal, že fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS. 

„A někdo by konečně mohl zfilmovat deník pana ředitele Dbalého – psal taky o Kabátkových metodách. To by byl trhák. Rád bych to produkoval,“ dodal s odkazem na bývalého ředitele Na Homolce Vladimíra Dbalého. 

„Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Je to prodloužená ruka Marka Šnajdra, o kterém zpráva Evropské komise týkající se korupce ve zdravotnictví mluví jako o šedé eminenci českého zdravotnictví. Marek Šnajdr byl činný už v době Topolánkovy vlády a výrazný vliv v resortu zdravotnictví si udržel i v době, kdy jej ovládá sociální demokracie. Což jen poukazuje na spojení tradičních politických stran, které se podporují, ať už jsou v opozici, nebo vládní koalici. ČSSD se tak spojila a nechá se řídit lidmi, které v minulosti ve Sněmovně kritizovala,“ zmínil ostře Babiš.

„A proč tedy zástupci ANO ve správní radě VZP dnes nehlasovali proti jeho zvolení?“ otázal se následně rýpavě poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek.

Ohradil se však již i samotný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Výrokům ministra financí vůbec nerozumím. Ministr zdravotnictví nejmenuje ředitele VZP ani do jeho volby nijak nezasahuje. Ředitele jmenuje Správní rada VZP, kde má hnutí ANO devět členů, kteří proti staronovému řediteli Zdeňku Kabátkovi nehlasovali. Zjevně tedy jde opět o komunikační šum v rámci hnutí ANO,“ poznamenal Němeček s tím, že Babiš by se dle jeho názoru měl podobných komentářů vzhledem ke svému velkému konfliktu zájmů zdržet. „A. Babiš by vůbec neměl VZP komentovat. Je ve střetu zájmů. Jeho fond Hartenberg vlastní zdravotnická zařízení, která inkasují miliony od zdravotních pojišťoven,“ rýpl si následně i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na premiéra Sobotku zareagoval i lobbista Miloš Růžička z PR agentury Bison & Rose, s nímž se Babiš dostal do sporu v rámci reorganizace policie. Tehdy měl Růžičkovi za zlé, že pomáhá ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). „Dle Babišova manažera Janova je to dokonce 350 milionů korun,“ poznamenal Růžička k financím, jež Hartenberg inkasuje. 

Rozhovor s Jozefem Janovem najdete ZDE.

„Kluci, a pamatujete si ještě, jak jste sami Andreji Babišovi přihráli nové klienty navýšením věku proplacení IVF?“ rýpl si následně do mužů ,,Žížala", fiktivní postava ze satirického seriálu Kancelář Blaník.

„Asi nějaká ‚chyba v systému‘, ne? To víš, vyčůranej podnikatel versus standardní politik = chudák rozpočet!“ poznamenal následně Růžička. Žížala se však nedal a připojil ještě jednu svou reakci. „Věřím, že z těch, co pro to hlasovali, o podnikání pana ministra financí nevěděl nikdo,“ dodal.

A k celému sporu se již vyjádřil také novinář Erik Best. „Skandál, podraz, korupce, největší kmotr. Tak komentoval Babiš včerejší dění ve VZP, bez zmínky o Chrenkovi. Omerta mezi krajany platí dál,“ dodal s poukazem na česko-slovenského miliardáře Tomáše Chrenka, jenž plně ovládá síť soukromých nemocnic Agel.

Celý příspěvek Andreje Babiše:

Zvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny považuji za skandální, protože to je kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajdrem. Způsob jeho zvolení i samotná volba dokazují, že ministr zdravotnictví Němeček fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS.

Klíčový bod, tedy volba ředitele VZP, byl zařazen na dnešní program jednání správní rady VZP narychlo dnes ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení. Je jasné, že to bylo dopředu připravené rozhodnutí, které mělo usnadnit volbu Zdeňka Kabátka předsedou správní rady, a ministr zdravotnictví o něm musel vědět. Z tohoto důvodu pravděpodobně zdržoval dovolbu členů správní rady VZP, kteří byli nominování za Ministerstvo financí. Dnešní průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví. Jeho by se měli lékaři ptát na to, proč v českém zdravotnictví není dostatek peněz na platy lékařů, sester a zdravotnického personálu, když jen v letech 2014, 2015, 2016 a 2017 DOSTAL JEHO RESORT O 50 MILIARD KČ NAVÍC.

Správní rada VZP teď tvrdí, že Zdeněk Kabátek je dobrý manažer, což považuji za absurdní. Především v době, kdy do českého zdravotnictví každoročně nateče o víc než 10 miliard korun navíc a lékaři i sestry si neustále stěžují, že mají nízké platy. Pokud někdo argumentuje ekonomickými výsledky VZP za dobu jeho vedení, tak je nutné říci, že VZP se daří lépe zejména díky silnému ekonomickému růstu a zároveň díky tomu, že úhradová vyhláška je navržena tak, aby zvýhodňovala VZP. Z těchto argumentů je zřejmé, že jeho éra ve vedení je ovlivněna zejména externími vlivy. Naopak je nutné zdůraznit, že VZP stále klesá počet pojištěnců, kteří odcházejí k jiným zdravotním pojišťovnám, přitom počet zaměstnanců VZP roste. VZP má tak nejnižší počet pojištěnců na jednoho zaměstnance a je tedy nejméně efektivní ze všech zdravotních pojišťoven.

Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Je to prodloužená ruka Marka Šnajdra, o kterém zpráva Evropské komise týkající se korupce ve zdravotnictví mluví jako o šedou eminenci českého zdravotnictví. Marek Šnajdr byl činný už v době Topolánkovy vlády a výrazný vliv v resortu zdravotnictví si udržel i v době, kdy jej ovládá sociální demokracie. Což jen poukazuje na spojení tradičních politických stran, které se podporují, ať už jsou v opozici nebo vládní koalici. ČSSD se tak spojila a nechá si řídit lidmi, které v minulosti ve sněmovně kritizovala.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…