Vycvičení teroristé prý pronikli do evropské velmoci

13.08.2015 13:48

Podle zjištění Sky News se před šesti týdny do Velké Británie vrátilo několik britských džihádistů, kteří byli vycvičeni Islámským státem. Teroristický útok v zemi tak může přijít na řadu již při sobotních oslavách k 70. výročí konce druhé světové války v Pacifiku. O celé záležitosti informuje deník The Mirror.

Vycvičení teroristé prý pronikli do evropské velmoci
Foto: Worldpress.com
Popisek: Britská královna Alžběta II.

Přítomnost sedmi džihádistů ve Velké Británii avizoval v rozhovoru pro Sky News muž, který je součástí speciální teroristické jednotky Islámského státu. „Asi měsíc a půl byli trénováni k tomu, aby mohli provést teroristický útok. Všichni jsou britští občané. Jsem přesvědčen, že se brzy pokusí zorganizovat teroristický atak,“ cituje Mirror vyjádření džihádisty pro Sky News, jehož reportérům se podařilo díky vytvoření falešných profilů na sociálních sítích odhalit rekruta ISIS a vylákat z něj důležité informace. Jeden z potenciálních cílů džihádistů by mohly být sobotní oslavy k ukončení druhé světové války, kterých se účastní také královna Alžběta. Jak uvádí britský deník, provádění teroristických útoků přímo ve Velké Británii a dalších evropských zemích je součástí nové taktiky ISIS.

Během čtyř měsíců se podařilo reportérům pod smyšlenými profily kontaktovat rekruty z Islámského státu a pomocí Twitteru a dalších komunikačních kanálů s nimi udržovat kontakt. „Nakonec jsme se tak dostali k britskému manželskému páru Abú Hussajnovi a Sally Jonesové, známé jako Umm Hussajnová. Oba mají britské občanství a v současné době žijí v syrském městě Rakka, které ovládá Islámský stát. Jednadvacetiletý Abú Hussajn je bývalý počítačový hacker a dostalo se mu pochybné cti být mezi pěticí džihádistů z ISIS, o jejichž život usilují americké drony. Při navázání kontaktu si Hussajn uvědomil, že mluví se ženou a navrhl nám, že můžeme komunikovat s jeho manželkou,“ vysvětluje šéf korespondentů Sky New Stuart Ramsey.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Umm Hussajnová je původem z Chathamu v hrabství Kent a získává pro spolupráci s Islámským státem mladé Britky. „Prostřednictvím webu pro bezpečné sdílení nám poté poslala příručku pro výrobu bomby a prozradila nám, že mimo jiné komunikuje s dívkou žijící v Glasgow. Ta je údajně připravena spáchat teroristický čin. Konkrétně se zmínila o oslavách u příležitosti skončení druhé světové války a vítězství v Japonsku, které se budou konat tuto sobotu a účastní se jich také královna,“ informoval Ramsey. Policie a speciální útvar MI5 tak nyní dle deníku Mirror „svádí zběsilý závod s časem“, aby přípravy džihádistů směřující k bombovému útoku zmařili. Královna Alžběta se v doprovodu vévody z Edinburghu, veterána z války v Paficiku, zúčastní bohoslužby v kostele na Trafalgarském náměstí. Odtud se potom odeberou na tradiční přehlídku veteránů k Westminsterskému opatství.

„Policie si je vědoma, že jednou z největších výzev je zabránit teroristům vyškoleným v Sýrii a Iráku, aby páchali bombové útoky na území Velké Británie. Stejně tak víme, že se rekruti Islámského státu prostřednictvím internetu a sociálních sítí zaměřují na mladou generaci. Společně s našimi bezpečnostními partnery neustále monitorujeme teroristické hrozby. Samozřejmě vítáme, pokud se s námi o závažné informace podělí také novináři, jako se tomu nyní stalo v případě Sky News. Hrozba mezinárodního terorismu je pro Velkou Británii stále závažnějším tématem. Rádi bychom v této souvislosti ubezpečili veřejnost, že pečlivě analyzujeme všechny dostupné informace. Naší prioritou je zajistit bezpečnost všem, kdo se sobotních oslab zúčastní. Vyzýváme veřejnost, aby na svých plánech souvisejících s účastí na oslavách nic neměnila,“ cituje Mirror prohlášení londýnské policie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…