Výcvik maliských vojáků se komplikuje. Prý kvůli jejich mentalitě

29.01.2016 21:30

Při výcviku maliských vojáků se čeští instruktoři potýkají především s odlišnou mentalitou Malijců. Oproti vojenským kurzům v Česku musí pro maliské kolegy vymýšlet výuku především ve stylu "škola hrou". Novinářům to ve čtvrtek, kdy české vojáky v Mali navštívil ministr obrany Martin Stropnický, řekl Alexandr Martynov.

Výcvik maliských vojáků se komplikuje. Prý kvůli jejich mentalitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Den válečných veteránů se konaly různé akce. Ta na Náměstí míru v Praze byla spojena s prezentací vojenské bojové techniky

Česká armáda má v současné době v Mali 47 vojáků. Většina z nich hlídá velitelství výcvikové mise Evropské unie v hlavním městě Bamaku, osm dalších připravuje nasazení českých speciálních sil na neklidném severovýchodě.

Na výcviku maliských vojáků pro boj proti povstalcům a islámským extremistům se na základně Koulikoro podílejí čtyři Češi. Za úkol mají společně s koaličními instruktory pomoci při výstavbě a výcviku maliské armády. Vycvičeno již takto bylo sedm praporů, tedy asi 7000 vojáků.

Současná česká jednotka je v zemi od poloviny září, mise jí skončí v únoru. "Cvičíme především taktiku a výcvik se zbraněmi, těžkými zbraněmi. Trvá to devět až dvanáct týdnů," poznamenal Martynov. Během jednoho cyklu je vycvičeno asi 500 Malijců.

Náročné klimatické podmínky pro instruktory

Instruktoři se podle něj potýkají s rozdílnou mentalitou afrických vojáků. "Musíme se přizpůsobit maliskému stylu výuky. Musíme s nimi pomalu, musíme to více než hodněkrát opakovat a vysvětlovat," řekl instruktor, který v Česku cvičí vojáky ve Vyškově. Výcvik, který by v Česku trval týden, v Mali musí procvičovat třeba o týden déle. Na Malijce podle něj platí "škola hrou".

Martynov již dříve uvedl, že další překážkou, které musí instruktoři čelit, je velká pověrčivost místních vojáků. Řada z nich spoléhá na své talismany, o kterých věří, že je ochrání i před střelbou či bodnutím. "Přesvědčit je, že tomu tak není, bývá někdy opravdu složité," podotkl Martynov v prosinci, kdy Mali navštívil náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Instruktoři si musí také poradit s náročnými klimatickými podmínkami, kdy se teploty pohybují vysoko nad 30 stupni Celsia, ale třeba i s logistickými specifiky. Na cvičení například malijští vojáci dorazili z 60 kilometrů vzdáleného Bamaka pěšky.

Mise Evropské unie má schválený mandát do poloviny letošního roku. Stropnický novinářům ve čtvrtek řekl, že s největší pravděpodobností bude o dva roky prodloužena. "Debata probíhala v minulých měsících. Bylo by kontraproduktivní, kdyby měla mise skončit," poznamenal český ministr.

Výcvik v Mali absolvují řadoví vojáci i budoucí místní instruktoři, kteří by následně měli sami instruktáže organizovat. Češi cvičili i vojáky podílející se na ochraně maliského prezidenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…