Vyděšená Věra Jourová: Vláda s podporou SPD? Jak bych to měla vysvětlovat v Bruselu?

11.04.2018 21:31

Česká eurokomisařka Věra Jourová doufá v to, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nerozhodne postavit vládu s podporou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Jourová to dnes řekla novinářům v Bruselu. Podobná vláda by podle ní nepochybně ovlivnila to, jak se Evropa na Českou republiku dívá a jak se k ní staví.

Vyděšená Věra Jourová: Vláda s podporou SPD? Jak bych to měla vysvětlovat v Bruselu?
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima
reklama

„Já bych si to musela vyřídit nejdřív se svým svědomím a potom bych to musela vyřizovat s Evropou a vysvětlovat, co se tam stalo. A opravdu nevím, co bych na to říkala,“ poznamenala pro ČTK Jourová, která byla před svým nástupem do Evropské komise místopředsedkyní Babišova hnutí.

Ze situace v ČR, kde zkrachovala jednání mezi ANO a sociální demokracií a prezident Miloš Zeman doporučil Babišovi jednat o vládě právě s SPD a komunisty, je prý Jourové „chmurno“. Server Aktuálně.cz informoval, že pokud by se skutečně vláda ANO opírala o hlasy SPD, jak doporučil Babišovi na úterní schůzce prezident Miloš Zeman, byla by podle ní Česku méně nakloněna celá řada evropských lídrů, kteří mohou být pro prosazování některých zájmů důležití. „Jejich postoje pak budou rezervovanější a nebudou tak vřelí spolupracovníci a spojenci, jako by byli, kdyby tam nebyl takový problém,“ míní Jourová.

„Já pořád doufám, že to nenastane, a opravdu velice přemýšlím nad tím, co to bude znamenat pro mne,“ upozornila komisařka pro spravedlnost. Spolu s celou Evropskou komisí bude ve funkci končit příští rok. „Celá Unie jede na aliancích, bude to reputační oslabení. Česká republika se dostane do hledáčku stejně jako další země, kde jsou obavy z vývoje špatným směrem,“ dodala Jourová.

Původní zdroj ZDE.

„Politika, kde už jsem nějakou dobu, mne naučila, že je potřeba nedělat prudké pohyby,“ podotkla Jourová. Česko je podle ní na nejlepší cestě být stabilní a plně demokratickou společností, a není proto důvod, aby vláda závisela na podpoře SPD. S premiérem v demisi a šéfem ANO prý o svých názorech před časem hovořila.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…