Vyhozený kněz napsal norské velvyslankyni: Stojíte na straně demokracie. Je smutné, kdo je dnes Havlovým nástupcem

08.10.2015 17:56

Stydím se za našeho prezidenta, napsal velvyslankyni Norska v ČR Siri Ellen Sletnerové bývalý katolický kněz, který byl z církve exkomunikován v roce 1999, Ivan Štampach. Důvod, proč se rozhodl norské diplomatce napsat dopis, je ten, že prezident Miloš Zeman dnes zrušil pozvání pro Sletnerovou na všechny akce, které prezidentská kancelář pořádá u příležitosti státního svátku 28. října. Prezident tak učinil kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti.

Vyhozený kněz napsal norské velvyslankyni: Stojíte na straně demokracie. Je smutné, kdo je dnes Havlovým nástupcem
Foto: ČT
Popisek: Religionista Ivan Štampach

„Děkuji, že stojíte pevně na straně demokracie, která v naší zemi formálně platí, ale nemáme u nás demokratickou kulturu. A je škoda, kdo nyní sídlí na Pražském hradě po Masarykovi a po Havlovi,“ napsal Štampach v dopise, který zveřejnil na svém facebookovém profilu.

OutStreamVideoPlayer

Sobotka: Prezident má právo rozhodnout, koho na Hrad pozve a koho ne

O tom, že Zeman zrušil pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na všechny akce pořádané letos jeho kanceláří u příležitosti státního svátku 28. října, byla velvyslankyně diplomatickou nótou vyrozuměna dnes. Norská ambasáda to nechtěla komentovat.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky má prezident právo rozhodnout o tom, koho na Hrad na oslavu pozve a koho ne. „Rozumím tomu, že využil této příležitosti, aby demonstroval postoj k rozhodnutí norských úřadů,“ citoval premiéra na Twitteru vládní mluvčí Martin Ayrer.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že by dal přednost jinému postupu. „Obávám se, že to není řešení. Určitě by byla lepší dohoda. Ta reakce není úplně ideální,“ komentoval rozhodnutí prezidenta.

Fiala: Pozor, abychom nepřišli o peníze z norských fondů

Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) míní, že prezident vyslal Norsku jasný signál. Zhoršení vztahů s Oslem se nebojí. „Obával bych se, pokud bychom vyhlásili válku nebo odvolali velvyslankyni,“ poznamenal šéf lidovců.

Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je nepozvání norské velvyslankyně na oslavu státního svátku 28. října jednou z mála možností, které má prezident Miloš Zeman, aby vyjádřil svůj nesouhlas s postupem norských úřadů v kauze chlapců Michalákových. Norsko podle něj muselo očekávat, že Česko dá nějakým způsobem svůj nesouhlas najevo.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je věcí Zemana, koho na oslavu státního svátku pozve. Kalousek by ale hledal jinou formu protestu. Předseda ODS Petr Fiala nepovažuje Zemanovo gesto za šťastné. Upozornil, že Česko čerpá prostředky z norských fondů, a mělo by proto postupovat obezřetně. Ministerstvo zahraničí ponechalo Zemanovo rozhodnutí bez komentáře.

Zaorálek se s velvyslankyní setká, jakmile se vrátí do Prahy

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se v případu Michalákových výrazně angažovala, počítá s tím, že prezidentovo gesto upozorní Norsko na nepřijatelný postup tamních úřadů.

Norské úřady rozhodly o tom, že Češka Eva Michaláková má přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům a mladší, šestiletý chlapec má jít k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny Denise a Davida v květnu 2011 kvůli podezření ze zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Podle diplomatické nóty Ministerstva zahraničí, kterou velvyslanectví dostalo ve středu, je Česko rozhodnutím, podle nichž má Michaláková přijít o rodičovská práva, znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska. Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní sejde po jejím návratu do Prahy. Podle ambasády se Sletnerová vrátí začátkem příštího týdne. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem úřadů.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Sobotky je rozhodnutí norských úřadů bezohledné k matce i k „biologické rodině“. Pokud se podle předsedy vlády rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy. Prezident Zeman v úterý uvedl, že by ČR mohla do Prahy na takzvané konzultace zavolat svého velvyslance z Norska. Podle hlavy státu se tento krok podniká v případech, kdy se chce vláda zastat svých občanů. Postupem v takových kauzách, jako je případ Michalákových, se budou zabývat i ministři zemí V4.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…