Vyhozený úředník zle promluvil o Andreji Babišovi

06.11.2017 14:30

Podnikatel Michal Bláha pracoval na Ministerstvu financí Andreje Babiše (ANO). V rozhovoru pro server info.cz prozradil, jak to na resortu chodilo, když ho řídil druhý nejbohatší Čech a pravděpodobný příští premiér, ale také jeho pozdější nástupce Ivan Pilný, který ve vrcholné politice končí. Na ministerstvu se podle Bláhy odehrávají skandální věci.

Vyhozený úředník zle promluvil o Andreji Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Alenou Schillerovou
reklama

V úvodu rozhovoru prozradil, že by si česká státní správa zasloužila zeštíhlit. Kdybychom se vrátili k počtu úředníků, kteří v Česku pracovali ještě v roce 2002, tedy na konci období opoziční smlouvy, bylo by jich najednou o polovinu méně. Když na ministerstvu pracoval, navrhoval zeštíhlení Ministerstva financí. Finanční správa má 270 mzdových účetních na 16 tisíc zaměstnanců ministerstva. Podle Bláhy je to možná moc. Firma Seznam.cz, která má asi 2 tisíce zaměstnanců si vystačí se dvěma mzdovými účetními. To jen pro srovnání.

Poté otevřel téma zajišťovacích příkazů, s jejichž pomocí Finanční správa tzv. zaklekávala na některé firmy a fakticky je tím ničila. Smlouva o spolupráci s ministerstvem byla Bláhovi ukončena těsně poté, co se podrobněji zajímal o využívání zajišťovacích příkazů. Bláha chtěl vědět, zda mají vysoce postavení úředníci ministerstva, jako např. dosavadní náměstkyně Alena Schillerová, přístup do živých kauz řešených Finanční správou. Místo odpovědi se dočkal výpovědi.

Celý rozhovor naleznete ZDE.

„Den po tom mém mailu poslal pan ministr dopis na Ministerstvo vnitra ČR, kde říká, že novináři, kteří píší o zajišťovacích příkazech jsou potenciální hybridní hrozbou, a že by to Ministerstvo vnitra mělo prošetřit, což se přiznám, že mě trochu překvapilo. Asi jsem potenciální hybridní hrozbou,“ usmál se Bláha. „A cítíte se tak?“ zeptal se moderátor Pavel Štrunc v rozhovoru. „Já se tak necítím, mně to přijde směšné,“ odvětil host.

Bláha si není jist, zda se Finanční správa chová v rozporu se zákonem, ale tak či tak používá velmi ostré kroky, kroky velmi těžko obhajitelné. A pokud je to tak, že úředníci Ministerstva financí vidí do živých kauz, je to velmi hrozivé. „Mně to přijde skandální!“ řekl doslova. Legislativa by podle názoru hosta měla být upravena tak, aby to nebylo možné. Firmy, na kterých Finanční správa „klečela“ se možná dopustily nějakého prohřešku, za které měly být firmy potrestány, ale už ne zničeny.

Host to přirovnal k tomu, že spácháte nějaký dopravní přestupek a za trest jdete na půl roku do vězení.

Velmi tvrdý byl Bláha vůči samotnému Andreji Babišovi. Pravděpodobný příští premiér se podle jeho názoru chová jako papaláš, protože jak jeho, tak členy jeho hnutí nechává v klidu, když je šéf trestně stíhán. Kdyby byl stíhán kdokoli jiný, bude hnán k odpovědnosti. A to není vše. Před volbami 2013 kritizoval přidělování státních zakázek bez výběrového řízení. Jenže když se stal ministrem, nenamáhal se vypisovat otevřená výběrová řízení na projekt EET.

Nediví se prý dalším politickým stranám, že se s Babišem nehrnou do koalice. „Andrej Babiš je vůči svým partnerům velmi nekompromisní a velmi neloajální. To riziko jít s ním do koalice je v tom, že on partnera převálcuje,“ konstatoval.

Bláha také spustil projekt hlídač státu, skrze který zjistil, že někteří poslanci si svou vlastní kampaň zaplatili sami tím, že poskytli svým stranám finanční dar. Deset nejštědřejších rekordmanů pocházelo z právě hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…