Vyhrocené grilování Lipovské: Zatímco ona odpovídala, pohádali se Juchelka se Smoljakem. Hilšera museli dokonce „vypnout“

05.02.2020 18:25

Zákonodárci mají na stole nominace víc než stovky kandidátů na celkem osm míst v mediálních radách České televize a Českého rozhlasu. Jednou z kandidátek na radní České televize je i brněnská ekonomka Hana Lipovská. Zákonodárcům popisovala, zda by se byla schopna nezávisle chovat vůči exprezidentovi Václavu Klausovi, a popsala, na čem by se podle ní dalo v ČT ušetřit. Pak na ni chtěl nastoupit senátor Marek Hilšer, ale neuspěl...

Vyhrocené grilování Lipovské: Zatímco ona odpovídala, pohádali se Juchelka se Smoljakem. Hilšera museli dokonce „vypnout“
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská

Před zákonodárce postupně předstupuje víc než stovka kandidátů do Rady ČT a Rady Českého rozhlasu. V Radě ČT bude třeba obsadit celkem šest postů a v Radě ČRo posty dva. Jednou z kandidátek na televizní radní je i brněnská ekonomka Hana Lipovská, která ještě nedávno spolupracovala s Instituem Václava Klause, vůči které vyjádřilo výhrady 19 senátorů v čele s Markem Hilšerem. Právě kvůli jejím vazbám na exprezidenta Klause členové horní komory velmi pochybují, že by Lipovská zodpovědně hájila nezávislost veřejnoprávní televize.

Do Rady ČT ji nominovala Česká biskupská konference.

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14216 lidí
Co vlastně řekla poslancům?

Asi by bylo jednodušší říct, co všechno nejsem, když vezmu v úvahu, co jsem se o sobě v posledních deseti dnech dočetla,“ poznamenala hned na úvod. Její slova zprostředkoval server Lupa.cz. „Jsem národohospodář a zabývám se otázkou blahobytu České republiky. K tomu patří otázky demokracie a svobody. A potom nelze ignorovat ‚slona na naší zahrádce‘, média veřejné služby. Neumím posoudit, jestli vysílá dobré filmy nebo jaké jsou sportovní přenosy. Ale umím posoudit vztahy a jako ekonom je nejlépe umím poznat z peněžních toků,“ pokračovala.

Konstatovala také, že když se ČT dostane pod tlak toho, na koho má dohlížet, pak bude v České republice ohrožena svoboda.

Pirátský poslanec Tomáš Martínek chtěl vědět, jak nezávisle by se chovala v pozici radní k politikům, s nimiž jinak spolupracuje. Lipovská odpověděla, že pro Institut Václava Klause už nepracuje.

„V Institutu Václava Klause nepůsobím od 31. 12. 2019, skončila smlouva, která byla z jistého hlediska formou stáže, a já končím doktorské studium. Na druhou stranu, a jsem na to hrdá, si sednu k jednomu stolu s politikem z jakékoliv strany a hnutí. Jde mi jako ekonomovi o to, aby vládli lidé, kteří rozumějí ekonomice. Je mi jedno, z které je strany, pokud mám jistotu, že naslouchá ekonomickým argumentům. Neumím si představit, že by mě mohl kterýkoliv politik ovlivňovat, to se nepodařilo ani prezidentu Klausovi. Dodnes si pamatuji okamžik, kdy po mně čímsi lehce hodil,“ prozradila Lipovská.

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný
  • poslanec

Poslanci za hnutí ANO Patriku Nacherovi sdělila, že by jako radní nesestavovala rozpočet ČT, ale umí si prý představit, že existuje prostor pro zefektivnění chodu této instituce.  

„Problém je v mistrovstvích světa, olympiádách a volbách, které jsou vždycky nárazové, a způsobují tedy výdajové problémy. Neškrtala bych ani ve mzdách. Kde lze šetřit, jsou kapitálové výdaje a investice. Už nebudou, doufejme, Sněmovnou schválené další vlny digitalizace. Takže velkých kapitálových výdajů jsme se snad už zbavili. Je otázkou, zda musíme být ve fyzické variantě v každém kraji. Já bych škrtala, ale racionálně, ne natvrdo v kapitole investičních výdajů,“ uvedla.

Senátor za hnutí STAN David Smoljak položil další otázku. „Platí ještě, že nerozumíte smyslu veřejnoprávních médií? Jak byste za takové situace kontrolovala veřejnou službu?“ vypálil v reakci na přiznání samotné Lipovské, že veřejnoprávní televizi nesleduje.

„Jako ekonom vnímám tři různé náplně termínu veřejnoprávnost. První vrstva je subjekt veřejného práva, druhá vrstva je používána ve smyslu vyživovaný televizními poplatky, a tam jako ekonom budu tvrdit, že máme prozkoumat všechny způsoby financování. A třetí vrstva je v zákoně, že úkolem ČT je poskytování veřejné služby. A s tím já nikdy v životě nebudu polemizovat,“ přislíbila.

Ale hodlá ČT kontrolovat.

„A já jako ekonom se budu ptát – má tohle naplňovat subjekt státní, veřejnoprávní, soukromý, nebo jaký? Zajímá mě, která forma bude nejefektivnější pro hlavní cíl, tedy plnění veřejné služby,“ odvětila Lipovská.

Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka se v tu chvíli Lipovské zastal a prohlásil, že senátor Smoljak je vůči Lipovské ve střetu zájmů, protože veřejně podpořil jiného kandidáta – Heřmana Chromého.

Lipovské chtěl položit dotaz také senátor Marek Hilšer. Ale neuspěl. Položil totiž otázku pozdě a překročil určený časový limit.

„Senátor Marek Hilšer se snažil položit otázku kandidátce už po časovém limitu. Poslanci vyhlásili pětiminutovou přestávku poté, co ignoroval jejich žádosti, že mají na každého kandidáta vymezený časový limit,“ napsal k tomu server.

Místo otázky si tak Hilšer mohl vzpomenout jen na přísloví, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.

K vystupování zákonodárců vůči Lipovské se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila analytička Irena Ryšánková.

„Lipovská byla výborná, studená, ekonomická, i když nemusím souhlasit, ale měla úroveň. Vřava vypukla prakticky až na samé hraně času, Juchelka upozornil Smoljaka, že je ve střetu zájmů, protože podepsal kandidaturu Heřmanu Chromému, a teď vyzpovídá protikandidáty. Hilšer se pak pokusil o projev na téma ‚IVK je financováno zlou PPF‘. Odmítal upozornění na přetažení času, takže to skončilo vřavou. Upřímně řečeno, patrně šlo o nějakou exhibici Marka Hilšera a naprosto nedůstojné senátora,“ konstatovala Ryšánková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…