Vyletíme do luftu? Je to prý mnohem pravděpodobnější

21.03.2016 11:47

Podle bývalého ruského ministra zahraničí Igora Ivanova je nyní riziko vzniku jaderné války nejvyšší od osmdesátých let minulého století. Za hlavní příčinu považuje odlišný pohled Západu a Ruska na ukrajinský konflikt.

Vyletíme do luftu? Je to prý mnohem pravděpodobnější
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace
reklama

Anketa

Který sousední národ máte nejraději?

3%
4%
83%
hlasovalo: 12218 lidí

„Riziko vzniku konfliktu a použití jaderných zbraní je aktuálně vyšší než v osmdesátých letech. Disponujeme teď sice menším množstvím jaderných hlavic, ale riziko jejich využití je vyšší,“ uvedl ruský ministr zahraničí z let 1998 až 2004, který nyní působí v čele moskevského think-tanku založeného ruskou vládou. Jak uvádí zpravodajská agentura Reuters, podle aktuálních odhadů mají Rusko a Spojené státy dohromady přes 7000 jaderných hlavic, což představuje přibližně 90 % veškerých světových „zásob“.

Ivanov svá slova pronesl v Bruselu při setkání s ministry zahraničí Ukrajiny a Polska a také za přítomnosti amerického zákonodárce. Poukazoval rovněž na to, že riziko jaderné války zvyšuje snaha Spojených států vybudovat v Evropě protiraketový štít. „Část tohoto systému bude zprovozněna za dva roky v Polsku, což je pro Moskvu obzvlášť citlivá záležitost. Spojené státy se tak fakticky posunou blíž k ruským hranicím, byť Washington i NATO shodně tvrdí, že štít má chránit Evropu před íránskými raketami a není namířen proti Rusku,“ píše Reuters.

„Jakmile Američané zprovozní část svého protiraketového obranného systému v Polsku, mohou očekávat, že Rusko podobný krok učiní v Kaliningradu,“ zmínil Ivanov enklávu Ruské federace, jež se nachází v Pobaltí, a vyjádřil se také ke konfliktu na Ukrajině. „V pohledu na Ukrajinu se postoje Evropy a Ruska značně odlišují a patrně tomu tak zůstane na velmi dlouhou dobu. Možná na celá příští desetiletí. Rusko se tak, bohužel, nestane východní spojencem Evropy. Na tyto slibně znějící plány musíme zapomenout,“ konstatoval Ivanov s tím, že Rusko se postaví do čela států nacházejících se v Euroasii, tedy v oblasti mezi Běloruskem a Čínou.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…