Vyloučení čínských dodavatelů z 5G nepříznivě postihne zájmy spotřebitelů, podniků i společného trhu EU, varuje Evropská asociace telekomunikačních operátorů

21.10.2020 16:15

Jedna z nejvýznamějších evropských telekomunikačních asociací ECTA odsoudila jakékoli zákazy čínských dodavatelů 5G z geopolitických důvodů. Již nyní varuje před nepříznivými důsledky, které bude mít vyloučení konkrétních dodavatelů na zájmy spotřebitelů i podniků a na soudržnost vnitřního trhu Evropské unie.

Vyloučení čínských dodavatelů z 5G nepříznivě postihne zájmy spotřebitelů, podniků i společného trhu EU, varuje Evropská asociace telekomunikačních operátorů
Foto: pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto

Členy této asociace jsou například německý operátor 1&1, finský DNA, společnosti Fastweb či Iliad. A ti zdůrazňují, že rozhodnutí vyřadit čínské dodavatele 5G lze odůvodnit pouze na základě prokázaných skutečností. Soubor opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí vydaný Evropskou komisí, tzv. EU Toolbox on 5G Cybersecurity, podle asociace současně poskytuje členským státům vhodný rámec pro reakci na bezpečnostní hrozby spojené se sítěmi budoucnosti a respektuje suverenitu na evropské i národní úrovni.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24303 lidí
Snížení počtu dodavatelů z 5 na 3 ovlivní telekomunikační sektor nejen zvýšením nákladů a negativním dopadem na výkon, ale zpozdí se nasazení sítí 5G a omezí inovační potenciál. Vyloučení dodavatelů s sebou ponese i zásadní širší sociálně-ekonomické důsledky, jakými jsou například snížení schopnosti podniků, veřejných institucí, občanské společnosti a jednotlivých koncových uživatelů nabízet nové digitální služby a úspěšně řídit vlastní růst. Právě na tuto schopnost kladou unijní představitelé velký důraz, jelikož je klíčová pro zajištění evropského blahobytu do budoucna.

Asociace a její členové též připomínají, že pokud není přístup ke konkrétním dodavatelům zaručen na základě rovnocenných podmínek pro všechny operátory, vyvstává riziko narušení hospodářské soutěže. Následky se mohou projevit nejen v rámci jednotlivých členských států, ale také napříč dalšími zeměmi, což některým umožní díky pokročilejším a účinnějším technologiím získat komparativní výhodu.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 23428 lidí
Přístup k bezpečnosti evropských sítí by proto měl do budoucna zůstat obchodně citlivý a založený na faktech, měl by zapojovat operátorskou komunitu a vyhýbat se znehodnocujícím předsudkům. Normy, certifikace a legislativa by se měly vzájemně propojit a vytvořit soudržný rámec, který zajistí bezpečnou a cenově dostupnou elektronickou komunikaci. Členové ECTA stojí za přesvědčením, že je to právě konkurence, která dává vzniknout těm nejvíce efektivním investicím.

Vyjádření ECTA se nese v podobném tónu jako nedávno deklarovaná pozice Evropské rady, která na svém zasedání 1. a 2. října 2020 v závěrech zdůrazňuje, že všichni potenciální dodavatelé technologií 5G musejí být posuzováni na základě společných objektivních kritérií. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …