Vypadá trochu jako Matěj Hollan, vede největší neziskovku na vítání uprchlíků, a teď se chystá expandovat i do ČR. Přes noviny nám proto posílá ostré kázání

30.01.2016 7:56

Německo dokáže pojmout mnoho uprchlíků. Celá Evropa to dokáže. A musí to dokázat, když celé léta stavěla svůj blahobyt na vykořisťování Afričanů. Je naší povinností podat jim pomocnou ruku. A to i přes odpor části evropské společnosti a části politiků. Ti zadělávají na další humanitární katastrofu. Takto se na uprchlickou krizi dívá jeden ze zakladatelů iniciativy Flüchtlinge Willkommen (Refugees Welcome), která prý začne brzy působit i v Česku.

Vypadá trochu jako Matěj Hollan, vede největší neziskovku na vítání uprchlíků, a teď se chystá expandovat i do ČR. Přes noviny nám proto posílá ostré kázání
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Aktivista Jonas Kakoschke patří k zakladatelům iniciativy „Flüchtlinge Willkommen“ a slibuje, že začnou brzy působit i v Česku. Jen do Německa v loňském roce přišlo přes milion lidí a Kakoschke si pochvaluje, že organizace prozatím dokázala ubytovat asi 250 lidí. Stejné množství pak i jinde v Evropě. „Působíme ještě v Rakousku, Řecku, Polsku a máme odnože i ve Španělsku, Portugalsku, Švédsku, Nizozemsku a Itálii. Brzy začne pracovat i tým u vás v Česku,“ prozradil aktivista, vizuálně trochu podobný Matěji Hollanovi z Žít Brno, v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Německo je z hlediska kapacit i zdrojů schopné pojmout daleko víc běženců

V Německu iniciativa pracuje v největších městech, protože uprchlíci prý jinde bydlet nechtějí. Z venkova odcházejí, za malé považují i město s 60 tisíci obyvateli. Ve větších městech mají větší šanci, že potkají krajany, naučí se jazyk a získají práci. Lidé ubytují běžence u sebe doma, nájemné se platí buď z příspěvků od dárců nebo od města, protože dnes existuje „dávka“ na ubytování pro uprchlíky. Zkušenost ukázala, že je dobré ubytovat uprchlíka v domácnosti na půl roku. Vytvoří se tak vazba mezi azylantem a rodinou a uprchlík dostane možnost najít si práci a vlastní bydlení. Pan Kakoschke je přesvědčen, že Německo se takto dokáže postarat o veliké množství běženců.

„Německo je z hlediska kapacit i zdrojů schopné pojmout dokonce i daleko víc běženců. Nesouhlasím s tvrzením, že bychom byli v koncích, to se přehání. Běženci neodcházejí jen tak. Úplně se zapomíná, že krize je důsledkem toho, co za posledních sto let Evropané prováděli jinde. Hodně to souvisí i se vzorci chování naší konzumní společnosti. Vzpomeňte si na vzácné kovy v chytrých telefonech nebo počítačích. Každý z nás má doma hned několik takovýchto zařízení. Málokdo si ale uvědomuje, že jsou těženy v Kongu, a to za zcela nepřijatelných podmínek. Jinými slovy: z globálního hlediska spolu všechno souvisí a Evropa nese velkou vinu za to, co se jinde ve světě děje,“ varoval.

Západ musí změnit ekonomické uvažování. Musí přestat vykořisťovat Afriku. Pokud to neudělá, Afričané díky internetu uvidí, jak dobře si žijeme, srovnají to s vlastní situací a vyrazí do Evropy. Lidé, kteří sem přicházejí dnes, se prý chtějí naučit němčinu, chtějí se začlenit a pracovat. Přichází sice z jiného kulturního okruhu, ale to podle aktivisty není na škodu.

Úřady hážou uprchlíkům klacky pod nohy. A politici? Katastrofa!

Kakoschke si je vědom toho, že v Německu nežijí jen lidé, kteří uprchlíky vítají s otevřenou náručí, ale ty hodlá znovu a znovu přesvědčovat, že je třeba běžencům pomáhat. Nejlepší propagací je příklad člověka, u něhož bude vidět, že to funguje.

„Někdy v únoru loňského roku jsme začali mít hodně negativních reakcí. Pokaždé se utěšuji, že extremisté křičí vždycky o něco víc, než co odpovídá skutečnosti. Když nás někdo na Facebooku napadal, našlo se vždy i docela dost lidí, kteří se nás zastali a dodali nám odvahu. Musím ale přiznat, že takto vyjádřená veřejná podpora našeho projektu v poslední době slábne. Určitě to souvisí i s událostmi v Paříži nebo teď čerstvě v Kolíně, i když samozřejmě žádná přímá souvislost mezi Refugees Welcome a těmito činy neexistuje,“ zaznělo z jeho úst.

Přestože tyto souvislosti neexistují, úřady pod tlakem veřejného mínění zdržují azylové procedury a migranti se mnohdy vrátí domů. Podle aktivisty je to hanebné a snad ještě horší je, že němečtí politici zpřísňují azylové zákony.

„Podle našeho názoru jsou přísnější zákony z humanitárního hlediska katastrofou. Navíc mnohé z toho, co se teď schválilo, bylo ještě před půl rokem považováno za zcela nepřijatelné,“ vyjádřil svůj názor aktivista.

Přistoupila na to i kancléřka Merkelová, která se v určité fázi rozhodla otevřít německé hranice, což aktivista ocenil. Chápe ale, že je kancléřka v nelehké situaci a musí se snažit vyhovět velké části občanů. Přesto aktivista doufá, že Německo nastoupí na liberálnější přístup k uprchlické krizi a v roce 2016 ubude útoků na ubytovny pro uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

9:36 Otče profesore Tomáši, mohl byste si nejprve opatřit fakta? Drtivá odpověď Halíkovi na jeho text o Dukovi

V české katolické církvi to znovu pořádně jiskří. Tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal se to…