Vyplatit zálohu za radary 454 milionů předem? Exministr obrany Vondra to odmítá

04.02.2020 19:28 | Zprávy

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly vpředvečer jednání Výboru pro obranu možnost hovořit s někdejším ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Jak on hodnotí postup Lubomíra Metnara a jak se dívá na vyplácení stovek milionů korun soukromé firmě jako zálohu, aniž by česká armáda obdržela jakoukoli část pasivního sledovacího systému?

Vyplatit zálohu za radary 454 milionů předem? Exministr obrany Vondra to odmítá
Foto: Hans Štembera
Popisek: 29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala

Výbor pro obranu má ve středu projednávat kauzu nákupu pasivního sledovacího systému za 1,5 miliardy korun. Přitom obdobný komplet pořídilo NATO za přibližně třetinovou cenu. Myslíte, že ten rozdíl v ceně lze rozumně odůvodnit?

V poslední době jsem ministra Metnara několikrát pochválil. Za modernizaci vrtulníků i pořízení izraelských radarů. Ale v případě pasivních radarových systémů mám značné pochybnosti. Pasivní sledovací systém je vynikající věc, je také dobré, že je to český výrobek, ale celková cena se mi už na první pohled jeví jako nesmyslně přemrštěná. Nedává smysl, aby to stálo třikrát víc než podobná zakázka před několika lety pro NATO.

Ministr obrany se ovšem brání tím, že systém pro armádu ČR je bojově nasaditelný, mobilní, s balistickou ochranou pro komplexní zjišťování pozemních, vzdušných a námořních cílů, kdežto NATO pořídilo přehledový systém pro zjišťování vzdušných cílů. Jak jeho slova hodnotíte?

Pokud mám správné informace, tak systém dodaný pro NATO je také mobilní a nasaditelný. Jediný zásadní rozdíl, myslím, je v tom, že systém, který má dostat AČR, je vybavený kompletní balistikou. Jsou-li mobilní podvozky plně opancéřované a má-li celý systém další balistickou ochranu, může být dražší o desítky miliónů na jednotku, možná tedy o nějaké dvě až tři stovky miliónů za celek, ale jen těžko se tím dá vysvětlit nárůst ceny málem o jednu miliardu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…