Vyprat žrádlo. Poslanec Ondráček se těšil na Petříčka, ten ale na interpelace nedorazil a ještě se posmíval

01.02.2019 17:04

Komentátor serveru Aktuálně.cz Jan Lipold se zamyslel nad tím, co vlastně chystá komunistický poslanec Zdeněk Ondráček pro ministra zahraničí Tomáš Petříčka (ČSSD), kterému v době poslaneckých interpelací hrozil, že mu „vypere žrádlo“. Co to vlastně znamená? Nahlédněte.

Vyprat žrádlo. Poslanec Ondráček se těšil na Petříčka, ten ale na interpelace nedorazil a ještě se posmíval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Ondráček rezignoval na funkci předsedy komise pro kontrolu GIBS

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, kterého kupříkladu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označuje za „mlátičku“, se zase jednou rozjel. Na sociální síti Facebook oznámil národu, že byl připraven Ondráčkovi „vyprat žrádlo“ ve věci Ukrajiny. Petříček však nedorazil, takže „praní žrádla“ unikl.

Ondráčkovi se zdá, že se Petříček staví příliš laxně ke skutečnosti, že Ukrajinská vláda hodlá zařadit mezi vojenské vysloužilce i tzv. banderovce, kteří za druhé světové války napadali nacistické vojáky, sovětské vojáky ale také civilisty z řad volyňských Čechů a z řad polských civilistů. Vypalovali jejich domy, znásilňovali jejich ženy, zabíjeli. Petříček k tomu opakovaně poznamenal, že jde o vnitřní záležitost Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že Ondráček patřil v roce 1989 mezi policisty, kteří v roce 1989 stáli s obuškem v ruce proti lidem toužícím po svobodě a neváhali ho použít, je namístě se zamyslet nad tím, co to vlastně znamená, když chce poslanec „vyprat někomu žrádlo“. Jde snad o potlačovanou touhu použít obušek?

„Ouředníkův Šmírbuch jazyka českého (slovník nekonvenční češtiny, Paseka, 2005) pod heslem Vynadat uvádí mimo jiné idiom ‚vypucovat držku, žrádlo‘ (str. 355). A jako ‚zbít, natlouct‘ překládá například výrazy: ‚dát sódu, deku, hobla, mixnu, vejklep, pumelici, lekci, náklad, nátěr, viks, virgas, cajmrsk, vod cesty, suchou lázeň, vokurkovej salát, na chrám páně svatýho Bouchala‘ nebo fráze jako ‚protáhnout mandlem‘, ‚naložit držkovou‘ a ‚natisknout vizitky‘ – a taky ‚vypucovat žrádlo‘ (str. 379),“ napsal Jan Lipold.

„Z toho vyplývá, že Ondráčkova message byla dvojí, a není zřejmé, pro jakou variantu by se nakonec v rámci ústních interpelací poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na členy vlády České republiky rozhodl. Vynadat, nebo zbít, natlouct?“ ptal se Lipold.

Ať už ministra Petříčka čeká jednoho dne cokoli, zdá se, že si z toho příliš těžkou hlavu nedělá. Na sociálních sítích jen poznamenal, že si příště do Sněmovny raději nevezme svačinu.

„Nevíte, co je vyprat žrádlo? Abych věděl, co mne čeká... Ale svačinu si pro jistotu nevezmu. A teď vážně. Panu poslanci se nevyhýbám, klidně se s ním kdykoliv potkám, ale dnes jsem na zasedání #Gymnich v Bukurešti. Rád bych ho vyzval, ať si ty „kecy na Ukrajině“ důkladně přečte. Byl jsem první oficiální česká návštěva na Ukrajině po pěti letech. Dohodl jsem zřízení česko-ukrajinského fóra, které bude rozvíjet spolupráci do budoucna a řešit sporné věci z minulosti. Dohodli jsme se s ředitelem ukrajinských archivů na jejich zpřístupnění, aby se historie dala narovnat. A také jsem uctil památku československých vojáků, kteří pod generálem Svobodou padli při osvobozování Kyjeva od wehrmachtu. Pak jsem uctil miliony obětí ukrajinského hladomoru, který cíleně vyvolal stalinský režim. Nemám rád totalitarismus kdekoliv na světě, jsem přesvědčený bojovník proti neonacismu,“ napsal Petříček na sociální síti Facebook.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…