Vyprodáno! Klusákova „nácka“ Daliborka Pražané milují. Alespoň ve Vršovicích

15.08.2017 20:55

Kino Pilotů v pražských Vršovicích v úterý 15. srpna uspořádalo promítání snímku Víta Klusáka Svět podle Daliborka s následnou diskusí. Zájem byl tak vysoký, že se sál beznadějně naplnil. Na příležitost zhlédnout nácka Daliborka v akci se doslova stála fronta a tvořil pořadník. Na ty, kteří přišli později, se bohužel nedostalo. To vše se odehrálo ve čtvrti, která je mnohými považována za Mekku tzv. hipsterů v Praze.

Vyprodáno! Klusákova „nácka“ Daliborka Pražané milují. Alespoň ve Vršovicích
Foto: Reprofoto YouTube
Popisek: Snímek z traileru na snímek Svět podle Daliborka Víta Klusáka
reklama

Kino Pilotů se nachází v oblasti Prahy, která je mnohými označována jako tzv. hipsterská. Noční život a kulturní často intelektuálně laděné dění se zde koncentruje v okolí Krymské ulice, které její současný charakter vtiskl kavárník Ondřej Kobza se svým podnikem Café v lese. Do Krymské se tak již několik let za nočním životem sjíždějí hipsteři (vyznavač nekonformního životního stylu, vlastník technologie od firmy Apple, vyžívající se v netradičním módním odění, trend, který k nám přišel za Západu, pozn. redakce) z celé Prahy.

A právě do této oblasti v úterý večer zavítali fanoušci dokumentaristy Víta Klusáka, aby viděli jeho poslední počin Svět podle Daliborka na vlastní oči a zároveň se za přítomnosti režiséra zúčastnili i následné diskuse.

Zájem byl enormní a již dvacet minut před zahájením promítání se na vstupenky (zdůrazňuji, že pouze do přístěnku, na přistavenou židličku) stál pořadník. Důvodem obrovského zájmu o projekci byla, jak zmínil na kase prodavač vstupenek, právě přítomnost mezi některými kruhy velmi populárního dokumentaristy Víta Klusáka.

Režisér Vít Klusák vysvětluje svůj snímek Svět podle Daliborka na filmovém festivalu v Karlových Varech:

Několik zájemců, kteří si po příchodu vylosovali čísla kolem 150, mělo štěstí a do sálu bylo vpuštěno. „Není to žádné velké pohodlí,“ upozornil je prodejce lístků s důrazem na to, že budou muset sedět na plastové židličce. „Neodradili jste mě,“ odpověděl mu alternativní mladík kolem dvaceti let věku. „Takže na nás už se nedostane,“ ozvala se dotčená čtveřice dívek, které přišly jen kvůli Klusákovu filmu. „To jsme to vymňoukly,“ dodaly, než přišla jejich pánská entourage. „To víte. Máme tady tu diskusi. Bude tu pan Klusák,“ oznámil prodejce lístků soucitně. Klusákova přítomnost dívky podle jejich slov nicméně neohromila. „Ten film dáváme běžně. Dnes musíte ale na něco jiného. Třeba na Dunkerk,“ uvedl.

Vít Klusák natočil portrét „něžného neonacisty“: 

Snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka letos zabodoval na karlovarském festivalu, kdy si vysloužil tzv. standing ovation (ovace ve stoje). Film ale nicméně provází i jistá kontroverze týkající se autenticity díla. Proti ní se ohradili zejména hlavní protagonista snímku Dalibor Krupička a jeho matka Věra Krupičková, kteří svorně tvrdí, že velká část scén ve snímku je sehraná. Režisér Klusák si ale na tom, že je film dokumentem, trvá a obhajuje se tím, že zdramatizovaná rekonstrukce určitých scén je běžnou součástí dokumentární práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …