Vyrobeno na Tchaj-wanu. „Napište: Made in China,“ žádá Apple. Návštěva z USA má následky

10.08.2022 19:00

Společnost Apple se chce vyhnout narušením v důsledku přísných čínských celních kontrol, a tak údajně požádala tchajwanské dodavatele, aby své výrobky označovali jako vyrobené v Číně. O tomto požadavku informoval britský deník The Guardian a další média. A není jediná, kdo se případných sporů s Čínou obává – analýza institutu ifo přinesla zprávu, že případné oddělení EU a Německa od Číny – v případě odvetných opatření – by Německo stálo téměř šestkrát více než brexit.

Vyrobeno na Tchaj-wanu. „Napište: Made in China,“ žádá Apple. Návštěva z USA má následky
Foto: Apple
Popisek: Logo firmy Apple

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37344 lidí
Poté, co Tchaj-wan navštívila k nelibosti Číny předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, musejí některé společnosti řešit problémy. Například Apple údajně požádal tchajwanské dodavatele, aby své výrobky označovali jako vyrobené v Číně. Důvodem je podle listu The Guardian to, že se společnost chce vyhnout narušením v důsledku přísných čínských celních kontrol. Ty jsou právě důsledkem návštěvy Pelosiové. 

Výrobky určené pro pevninskou Čínu tak mají být nově označovány jako vyrobené v „čínské Tchaj-peji“ nebo „Tchaj-wanu, Čína“. Samotný Tchaj-wan však chce, aby zakázky byly označovány jinak – buď jako Tchaj-wan, nebo Čínská republika. 

Institut ifo zase přinesl analýzu scénářů, jak by dopadlo Německo, kdyby se Unie i ono samo oddělily od Číny. Obchodní válka by podle studie stála Německo téměř šestkrát více než brexit. „Namísto odvracení se od důležitých obchodních partnerů bez dobrého důvodu by společnosti měly navíc získávat vstupy z jiných zemí, aby snížily jednostrannou a kritickou závislost na určitých trzích a autoritářských režimech,“ říká Lisandra Flach, spoluautorka studie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Co za to?

Chcete, abysme platili za dálničku víc. To jako fakt? Vždyť dálniční síť v ČR není aniz daleka kompletní a o kvalitě ani nemluvím. Proč a za co mám tedy platit víc? Nevěřím tomu, že peníte budou využity na silnice, ale opět se někde ztratí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

21:28 Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu řekl, že budování bezpečnostního uspořádání v Evropě …