Výročí okupace z roku 1968 připomenou setkání, projevy i koncert

21.08.2022 6:15

Setkání lidí, projevy představitelů státu i piknik nebo koncert dnes připomenou 54. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.

Výročí okupace z roku 1968 připomenou setkání, projevy i koncert
Foto: repro Oldřich Szaban
Popisek: Fotografie ze srpna 1968 v Liberci na vystaveném panelu na náměstí Edvarda Beneše

Památku padlých uctí od 11:00 představitelé státu i pamětníci u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Uskuteční se pietní akt s kladením věnců a s projevy vystoupí premiér Petr Fiala (ODS), místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

V Praze se také třeba uskuteční k výročí od 17:00 na Výstavišti v Praze 7 benefiční koncert NeverMore 68, který poukáže i na paralelu s nynější ruskou okupací Ukrajiny. Vystoupí ukrajinská skupina Brunettes Shoot Blondes, ukrajinská zpěvačka a producentka Birdsy, zpěvačka Lenka Dusilová a kapela Nylon Jail.

V Brně se bude od 10:00 konat vzpomínkový akt k uctění památky obětí okupace u pamětní desky Danuše Muzikářové na rohu Rašínovy ulice a Moravského náměstí za účasti primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). Piety se uskuteční i na dalších místech v Brně, třeba u pamětní desky Stanislava Valehracha v Orlí ulici, u pamětní desky Josefa Žemličky v Jihlavské ulici a u pamětní desky Viliama Debnára v Jedovnické ulici.

V Plzni pořádá od 18:00 u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží spolek Milion chvilek shromáždění Běž domů Ivane! k výročí okupace v roce 1968 i k současné ruské okupaci Ukrajiny. Spolek organizuje rovněž například v Hradci Králové od 17:00 na náměstí Osvoboditelů akci Bez tanků - svobodně venku. Lidé si mají podle spolku vzít na akci věci na piknik a světlá trička bez potisku, aby si pak případně mohli vyrobit vlastní tričko.

V Liberci se koná uctění památky padlých od 09:00 u pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. Edvarda Beneše a od 10:00 bude diskuse s pamětníky v kině Varšava. V Jablonci nad Nisou se od 10:00 uskuteční v parku generála Mrázka vzpomínkový akt a od 15:00 na letní scéně Eurocentra koncert písničkářů ze sdružení Šafrán, na němž vystoupí Jiří Dědeček, slovenská Trojka Zuzany Homolovej, Petr M. Lutka a Jan Burian.

Obce si mohou dnes od 17:00 výročí okupace připomenout také odvysíláním spotu, který vytvořilo ministerstvo vnitra, v obecních rozhlasech. Spot je složený z archivních rozhlasových vysílání a začíná stejným hlášením, kterým se před 54 lety lidé o okupaci v tehdejším Československu dozvídali.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila v roce 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. V roce 1968 bylo v celém Československu již první den okupace zabito či smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Další oběti si vyžádalo tvrdé potlačení protiokupačních demonstrací režimem v roce 1969. Potvrdilo to nastupující éru takzvané normalizace, která přinesla politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

13:25 Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

Bulharský prezident Rumen Radev označil vítězství Ukrajiny nad Ruskem za „nemožné“ a připomínal, že …