Vysočina žádá armádu o delší výpomoc v nemocnicích a Mitrově

27.11.2020 7:30

Kraj Vysočina požádá armádu o prodloužení výpomoci vojáků v pelhřimovské a třebíčské nemocnici a domově pro seniory Mitrov do 8. prosince. Po zasedání krajského krizového štábu to ČTK řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Vysočina žádá armádu o delší výpomoc v nemocnicích a Mitrově
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

V domově Mitrov je podle hejtmana pořád hodně nakažených klientů a personálu, v třebíčské nemocnici jsou obsazená všechna lůžka s plicní ventilací.

Počty nakažených neklesají tak, jak se před nedávnem předpokládalo. „Není to úplně optimální, ukazuje to i systém PES v našem kraji,“ řekl Schrek. V rizikovém skóre protiepidemického systému (PES) má Vysočina k dnešku 75 bodů, druhý nejvyšší počet po Karlovarském kraji. V systému zůstává Česko na čtvrtém z pěti stupňů, jimiž se řídí opatření proti nákaze. Index rizika pro celou ČR je na 57 bodech.

Ve dvou krajských nemocnicích Vysočiny a v domově Mitrov pomáhá přes 40 vojáků se zajišťováním péče od 18. listopadu, původně měli zůstat nejvýše dva týdny. V Mitrově je ale podle kraje k dnešku na covid-19 pozitivních 54 klientů. Nakažených je i 30 zaměstnanců domova, asi třetina personálu.

Obsazenost standardních nemocničních lůžek pro covid pacienty se v kraji pohybuje okolo 50 procent. Ze zaměstnanců nemocnic je 208 pozitivních na covid-19 a 39 v karanténě. Od pondělí plánují nemocnice podle zprávy kraje částečně obnovit operativu, začnou provádět zákroky, které nevyžadují delší hospitalizaci pacienta.

Krajské nemocnice podle hejtmana stíhají zajišťovat péči. „Ale pořád tam hraje svou roli jednak pomoc armády a jednak také pomoc studentů,“ řekl. S uvolňováním výuky se ozývají někteří rodiče žáků v maturitních ročnících, že by chtěli, aby se jejich potomci vrátili do škol. „Rozumíme tomu. Na druhou stranu situace v těch zařízeních a nemocnicích pořád není natolik uspokojivá, s ohledem na nemocnost zaměstnanců, abychom je pustili hned,“ řekl Schrek.

Nakažení jsou i ve věznicích na Vysočině. Věznice v Rapoticích podle informací z krizového štábu hlásí 26 vězňů pozitivních na covid-19 a světelská věznice dvě nakažené vězenkyně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

15:00 Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

Včera v Reportérech ČT zazněla reportáž o nákupu nových kulometů. Česko prý znovu kupuje dráž než vš…