Vysoký vládní úředník: Vyrovnáním s církvemi konečně překonáme stalinismus

21.06.2012 9:01

Stávající systém financování církví je stalinistický a musí být co nejdříve změněn. A měli bychom to učinit nyní, když jsou představitelé církví tolerantní a ochotní k dohodě. Samozřejmě, že někteří lidé proti tomu budou brojit, ale jedná se často o ty, kteří celou situaci zavinili. To jsou názory vysokého úředníka ministerstva kultury.

Vysoký vládní úředník: Vyrovnáním s církvemi konečně překonáme stalinismus
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a kardinál Dominik Duka

První náměstek ministryně kultury František Mikeš ve svém textu pro MF DNES píše, že proti církevním restitucím se nejvíce ozývají ti, kteří celou situaci zavinili. „Ti, kteří v minulosti porušili demokratická práva, budou nyní nejvíc proti tomu, aby právo bylo navráceno,“ myslí si.

Systém financování církví z období stalinismu

Připomíná, že změnit systém financování církví je nezbytné už proto, že ten současný byl přijat v úplně jiných historických podmínkách. „Stávající systém financování církví byl přijat v období stalinismu jako nástroj státní kontroly nad církvemi,“ upozorňuje. Systém, ve kterém stát poskytuje duchovním platy, ačkoliv oficiálním zaměstnavatelem je příslušná církev, je podle náměstka na hraně autonomie církví, zakotvené v Listině základních práv a svobod.

Všechny polistopadové vlády, včetně těch sociálně demokratických, podle Mikeše slibovaly, že provedou vyrovnání s církvemi. Nestalo se tak a trvá to prý už tak dlouho, že začíná docházet trpělivost i Ústavnímu soudu. Hrozí tak prý, že při nečinnosti parlamentu začnou církvím vracet majetky soudy.

Zákon podle ministerského náměstka poskytuje možnost, jak dosáhnout vyrovnání na bázi dohody. Díky tomu bylo dosaženo i toho, že nároky nejdou před Únor 1948, byť někteří poslanci tvrdí opak. I ti však prý vědí, že to není pravda a jen se snaží zákon záměrně dezinterpretovat.

Navíc je podle náměstka Mikeše při posuzování množství vráceného majetku nutné zohlednit, v jakém je stavu. „Kdo mluví o tom, že církvím se bude vydávat ohromný majetek, tak ať se podívá, jak vypadá většina vydávaného majetku po čtyřiceti letech komunistického hospodaření,“ namítá v MF DNES.

Podle něj se každá vláda bude muset zabývat vypořádáním křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody. A je nejisté, zda by budoucí církevní představitelé byli stejně tolerantní a ochotní k jednání, jako ti současní. Proto se obává, že v budoucnu by vypořádání s církvemi bylo ještě dražší.   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

16:25 Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

Hudebník, pedagog, manažer a konzultant Vadim Petrov byl hostem Alex Mynářové v pořadu Podtrženo, se…