Vyššímu pojistnému se v budoucnu nevyhneme, říká ministr Heger

11.05.2013 11:41

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) hovořil pro deník Právo o nutnosti zvýšit spoluúčast pacientů na zdravotní péči, o situaci v českém lázeňství, zákazu kouření v restauracích i o pěstování léčebného konopí. Heger v rozhovoru také připouští, že do budoucna se nevyhneme zvýšení zdravotního pojištění.

Vyššímu pojistnému se v budoucnu nevyhneme, říká ministr Heger
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na úvod rozhovoru obhajoval nutnost spoluúčasti pacientů na výdajích za zdravotní péči. Nyní navrhuje, aby si pacienti sami platili amalgámové plomby u zubaře. Celková úspora ve výši 1,5 miliardy korun by mohla být podle Hegera použita na léčbu závažnějších onemocnění.

Zároveň ale přichází s úlevou pro děti do 18 let a osoby nad 65 let. Těch by se netýkala jak úhrada výše zmíněných plomb u zubařů, tak nově by tyto skupiny obyvatel neplatili ani za den pobytu v nemocnici. Další úpravy poplatků jeho resort nechystá, ačkoli prý není pochyb, že v některých sférách do budoucna poplatky ještě stoupnou.

"Musíme se vrátit k diskusi o poplatku pro vstup ke specialistovi bez doporučení praktického lékaře," vysvětluje Heger. Není podle něj důležitá konkrétní částka, jako účinek, který toto opatření přinese. K tomu ministerstvo chystá benefity pro chronické pacienty, kteří budou dodržovat stanovenou léčbu. Ročně by jim zdravotní pojišťovny po splnění daných podmínek mohly vracet tisíc korun.

Do lázní nesmí jezdit ten, kdo péči nepotřebuje

Ministerstvo zdravotnictví upravilo indikační seznam nemocí, s nimiž se jezdí do lázní. Řada lázeňských zařízení se nyní potýká s nedostatkem pacientů, propouští zaměstnance a dokonce se chystá vyhlásit úpadek. Podle ministra byl tento krok nezbytný. Nelze podle něj z peněz zdravotního systému přispívat na soukromý sektor. Navíc není prokázáno, že pobyt v lázních pacienty vyléčí.

Pojišťovny nyní pobyt v lázních hradí jen u případů, kde je takový postup opravdu nezbytně nutný. "Opakuji, vyzvali jsme praktické lékaře, aby s předepisováním lázní potřebným pacientům neotáleli," ujišťuje Heger.

Zákon proti kuřákům

V balíku zákonů, které chce resort projednat, je i zákaz kouření v restauracích. Heger doufá, že se jej podaří prosadit. "Je ale fakt, že návrh zákona rozpolcuje společnost velmi ostrou hranicí," připouští ministr. Stejná nejednotnost je ale i na půdě vlády a sněmovny. I tak Heger doufá, že zvítězí zdraví lidí.

Cílem není omezit počet kuřáků, to je podle politika běh na dlouhou trať. Úprava by ale měla vést k tomu, aby se snížil počet těch, kteří kouřit začnou.

Léčebné konopí jen za peníze

Mnoho lidí je rozhořčeno, že léčebné konopí je k dostání pouze za peníze, ačkoli třeba pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá ulevit od příznaků nemoci. Heger ale namítá, že lidem mohou pomoci i jiné - levnější - léky.

"Jestli si někdo z navrhovatelů tohoto zákona myslel, že se tím prolomí jakási možnost pěstování konopí v ČR a volné výpěstky budou moci mít lidé doma, tak to nejde. Prolomení tu je, ale cestou farmaceutického průmyslu," podotýká ministr s tím, že ten je ale značně regulovaný.

Zvyšování pojistného se nevyhneme

Řeč v rozhovoru pro deník Právo přišla i na případné zvyšování pojistného. To je podle Hegera do budoucna nevyhnutelné, ovšem není možné za současné politické situace. K navýšení peněz do zdravotního systému vedou dvě cesty. Tou první je zvýšení spoluúčasti pacientů, která nyní činí asi 17 procent, což je podle ministra ve srovnávací perspektivě nízké číslo. Zvýšení o pět procent by přineslo asi 12 miliard ročně, ale tato cesta je zdlouhavá a vybírá peníze od nemocných lidí.

Další možností je navýšení pojistného. "Zvýšení odvodu zdravotního pojištění o jedno procento by přineslo také 12 miliard a znamenalo by to v průměru asi tisíc korun ročně pro každého. Tím by se zdravotnický systém posílil a bylo by to mnohem méně bolestivé. Je to schůdnější cesta. Ne však v současném politickém rozložení sil," říká politik. "Zcela určitě za několik let se ale zvýšení pojistného nevyhneme," uzavírá Leoš Heger.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…