Vystrčil: Zemane, novináři hyeny a BIS čučkaři? Vyhození Blatného? Už nebudu přihlížet!

08.04.2021 13:14

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se rozhodl promluvit k občanům, neboť dospěl k závěru, že k tomu, co se dnes v České republice děje, už nemůže mlčet. Má pocit, že stávající vláda Andreje Babiše (ANO) hazarduje s bezpečností České republiky a má pocit, že si může dovolit absolutně všechno a projde jí to. Vystrčil už tomu prý nehodlá jen přihlížet. Netrvalo však dlouho a z Hradu mu vrátil úder prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Vystrčil: Zemane, novináři hyeny a BIS čučkaři? Vyhození Blatného? Už nebudu přihlížet!
Foto: Screen ČT24
Popisek: Miloš Vystrčil pronáší novoroční projev

„Tiskovou konferenci jsem si dovolil svolat jako senátor, jako předseda Senátu. Jako bývalý člen skautského oddílu a sportovec, příznivec Sokola, jsem dospěl k závěru, že k některým věcem, které se dnes v České republice dějí, nelze mlčet a nelze k tomu nevyjádřit svůj názor,“ začal Vystrčil před kamerami ČT.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11649 lidí

Koronavirová doba podle něj není dobou jednoduchou a všechny občany stojí hodně sil. Vystrčil poděkoval především zdravotníkům, kteří dělají, co mohou. Navzdory jejich snaze už zemřelo přes 27 tisíc lidí. „Ten, kdo to celé řídí, to řízení a organizaci nezvládá,“ udeřil na premiéra Andreje Babiše (ANO), aniž by ho jmenoval.

Upozornil také na to, že pandemie vedla k jistému otupění proti dalším problémům, které je třeba řešit.

„Jsme méně citliví ke lžím, jsme méně citliví k neslušnému jednání, ke sprostému jednání, k nehospodárnosti některých institucí a podobně. Pod tím heslem ‚nerušte, my bojujeme s covidem‘, se začínají skrývat věci, které by nám neměly být lhostejné,“ zlobil se Vystrčil s tím, že stávající vládnoucí garnitura má snad pocit, že může dělat úplně všechno, včetně toho, že ohýbá Ústavu, zákony a ignoruje nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu.

Vedle toho podle Vystrčila dnešní vládnoucí garnitura hazarduje s českou bezpečností a z Čechů, Moravanů a Slezanů dělá vlastně pokusné králíky. A když se něco nepodaří, svalují vinu na druhé a věří, že jim samotným se nic nestane.

„Já jsem tady dnes proto, že si myslím, že to je přesně naopak. Že není možné v rámci boje s covidem páchat jakékoli škody a stavět se do role zachránců, protože jsme přesvědčeni, že nám to projde,“ uvedl Vystrčil s tím, že politici mají být ti první, kdo budou dodržovat zákony i nepsaná pravidla, kdo budou ctít demokratické principy a půjdou lidem příkladem, budou vystupovat s pokorou a budou solidární. „Protože jedině tak můžeme pandemii zvládnout,“ apeloval na své spoluobčany Vystrčil.

„Proto chci jasně říci, že považuji za vrcholně neslušné a v naprostém rozporu s dobrými mravy a pro zemi a její občany za demoralizující a ponižující, pokud se premiér, i v případě svých nejbližších spolupracovníků, chová nevypočitatelně, bezohledně neslušně, chová se v rozporu se zásadami společenského schování a v rozporu se zásadami společenských norem. Takovéto chování může vést k destrukci těchto norem a bohužel se to může stát i příkladem pro druhé,“ pokračoval ostře Vystrčil.

Poté se obul do prezidenta Miloše Zemana a jeho onálepkování novinářů slovem „hyeny“ a již notoricky známému onálepkování agentů BIS jako „čučkařů.

„Považuji za projev nejhlubšího úpadku, pokud jsou zástupci např. médií nazýváni hyenami anebo ochránci naší bezpečnosti čučkaři,“ vypálil Vystrčil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dal také jasně najevo, že považoval za vrcholně neslušný způsob, jakým Babiš vyhodil z Ministerstva zdravotnictví Jana Blatného. Stejně kriticky se díval i na vyhazov vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla, který se o svém vyhazovu dozvěděl z médií.

Je prý rád alespoň za to, že bezpečnostní dotazník k projektu na dostavbu Dukovan nebude sestavovat ČEZ, jak to původně plánoval ministr průmyslu za hnutí ANO Karel Havlíček, ale bezpečnostní služby.

Nakonec zdůraznil, že se obává o naši budoucnost, pokud budou ve společnosti takovéto manýry vítězit. Požádal proto všechny, aby tomuto chování čelili a věřili, že i proti tomuto neférovému chování lze uspět a vést Českou republiku lépe.

Když si Vystrčila vyslechl mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček, přešel do protiútoku.

„Pan předseda Senátu by měl nejprve vytáhnout trám z vlastního oka, než začne prstem ukazovat na druhé. Mlčí k šíření hrubé lži o prof. Arenbergerovi jedním senátorem, k nezdvořilému napadání Hany Lipovské některými senátory nebo k opakovaným nenávistným výrokům jedné senátorky,“ napsal na Facebooku.

Ovčáček vrátil úder Vystrčilovi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…