Vystrčil má strach o Zemana. Napadl hradní kancelář a došlo i na zbavení pravomocí prezidenta

15.10.2021 18:45

Obavy ohledně zacházení s hospitalizovaným prezidentem Milošem Zemanem v pátek vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Pan prezident není v dobrých rukou,“ obává se Vystrčil a ukazuje na prezidentovo okolí. Míní, že Zemanovo okolí nyní podniká některé kroky i proti vůli samotného prezidenta. Žádný kontakt s prezidentem nemá premiér Andrej Babiš (ANO) a Hrad nekomunikuje ani s předsedou Senátu Parlamentu ČR, Vystrčil se proto obrátí přímo na nemocnici.

Vystrčil má strach o Zemana. Napadl hradní kancelář a došlo i na zbavení pravomocí prezidenta
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 33306 lidí
Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyjádřil na tiskové konferenci obavy, že prezident Miloš Zeman „není v dobrých rukou“. „Jsem přesvědčen, pokud mluvím o pracovnících Kanceláře prezidenta republiky, že pan prezident není v dobrých rukou. Nejsem si jistý, že všechny činěné kroky jsou s prezidentem konzultovány. Jak ho znám, jsem přesvědčen, že by některé věci neschválil a nesouhlasil s nimi,” zaznělo od předsedy horní komory.

S prezidentem nemá žádné spojení premiér Andrej Babiš (ANO), jenž novinářům ve čtvrtek řekl, že se Zemanem „nemá žádný kontakt“ a o stavu prezidenta neví ani předseda Senátu – okolí prezidenta totiž odmítá komunikovat.

Na pondělní dotaz, jaká je prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana a zda je schopen zastávat svůj úřad, Hrad neodpověděl a Vystrčil se tak nyní uchýlil s žádostí o informace na Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), kde se Zeman léčí. Dotaz položil Zemanovu lékaři a současně řediteli ÚVN Miroslavu Zavoralovi. Doufá, že nemocnice na rozdíl od kanceláře vedené kancléřem Vratislavem Mynářem odpoví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sám nyní uvedl, že prezident aktuálně nemusí postupovat žádné kroky až do první schůze nové Sněmovny a dodal, že článek 66 by byl aktivován případně jen po dobu nutnou k prezidentově zotavení v případě, že by své povinnosti nemohl plnit. „Do 8. listopadu není nutný krok prezidenta, aby fungovalo všechno normálně a standardně. Pokud jde o článek 66, tak nedochází k tomu, že by prezident přestával být prezidentem. Článek 66 není o odvolání prezidenta, ale jde o jeho ochranu. Když je nemocný, tak nemusí pracovat a má klid, aby se mohl léčit a vrátit se nazpátek,“ pronesl Vystrčil.

„Naším cílem je udělat všechno, aby měl pan prezident klid. Potřebujeme také vědět, zda je schopen přijmout demisi vlády. Musíme tuhle situaci řešit, ale nemůžeme ji řešit sami,“ vysvětlil.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček však Vystrčilova slova odmítá. „Neskutečná faleš!“ ohradil se proti šéfovi Senátu s tím, že o „ochranu pana prezidenta“ nejde. „Jde jim jen o to pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá. A k tomu, aby pana prezidenta zcela izolovali, potřebují odstranit z jeho blízkosti každého, kdo je usvědčí ze lži,“ obořil se mluvčí prostřednictvím svého twitterového účtu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …