Vytuneloval domov důchodců. Obyvatele málem nechal umrznout

26.03.2012 22:12

Obyvatelé domova důchodců v Českých Budějovicích prožívají v současné době pocit nejistoty. Mnozí z nich v minulosti prodali své domy a vložili životní úspory na účet nadstandardně vybaveného domova důchodců, aby měli zajištěné klidné a důstojné stáří. Jak zjistili Reportéři ČT, majitel domu seniorů Stanislav Snášel ho ovšem regulérně vytuneloval a seniorům nyní hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou.

Vytuneloval domov důchodců. Obyvatele málem nechal umrznout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku
reklama

Dům seniorů v Českých Budějovicích je v podstatě nájemní dům, ve kterém sídlí komerční firmy poskytující služby jako kadeřnictví, pedikúru, masáže či stravování za běžné ceny. Výhodou pro seniory je také ordinace praktického lékaře a nepřetržitá služba zdravotních sester. Dnes v něm žije 150 seniorů, přestože kapacita je dvojnásobná. Život tady totiž není nic laciného. Nájem nejmenšího bytu s plochou 27 metrů čtverečných přijde na devět tisíc měsíčně.

Tři nájmy a smlouvu

Aby se senioři mohli nastěhovat, museli složit tři měsíční nájmy a k tomu ještě zvláštní poplatek za kulturní služby na deset let dopředu. V průměru to vychází na 75 tisíc korun za jednotlivce. Pokud člověk splní zálohové podmínky, získá smlouvu na jeden rok. To ovšem není vše.

„Jednou z podmínek, aby vůbec ten člověk mohl uzavřít nájemní smlouvu bylo to, že sepíše se společností, s provozovatelem ještě dohodu o poskytnutí příspěvku na budoucí technické organizační kulturní a vzdělávací a zájmové služby. Účelem této smlouvy bylo právě zavázat toho klienta na dobu delší, než je ten jeden rok,“ vysvětlil ředitel domova seniorů Jan Bulvas.

Ocitl se v insolvenci

Klidné dožití narušila obyvatelům lednová studená sprcha v podobě zjištění, že společnost Senior Resort, provozující jejich dům, nesplácí své závazky a ocitla se v insolvenci. Insolvenční správce, který domov převzal, následně zjistil, že vysoké zálohy na kulturní činnost a kauce nejsou k dohledání na žádném účtu. Jedná se o sto tisíc na osobu, při 150 lidech v domově to tedy dělá 15 milionů korun. Někteří senioři okamžitě na vzniklou situaci reagovali tím, že si najali právníka.

Podle advokáta Václava Junka se peníze měly nacházet na vázaném účtu. „Pokud tam nebyly, tak je to porušení zákona, a jestli to má i trestní aspekty, o čemž já jsem přesvědčen, tak na to musí přijít orgány činné v trestním řízení.“ usoudil Junek.

Na otázku, kde jsou peníze, nedokáže odpovědět ani samotný  ředitel domova Jan Bulvas. „Tak to skutečně neumím odpovědět. Já jsem měl za povinnost, jak jsem říkal, smlouvy uzavírat, starat se o to, aby tady klienti nějakým způsobem, nebo co nejlepším způsobem samozřejmě, mohli žít a veškeré peníze, které jsem tady vybral na těch nájmech nebo které společnost vlastně vybrala v hotovosti, tak byly odesílané na účet společnosti Senior resort,“ řekl Bulvas.

Přihořívá...

Společnost Senior Resort měla Dům seniorů v nájmu od  firmy L.a S. Tábor. Obě společnosti jsou spřízněné a ovládá je táborský podnikatel Stanislav Snášel. Ten také Dům seniorů nechal postavit. Vzal si na něj úvěr 270 milionů a jak vyplývá z výpisu z insolvenčního rejstříku, úvěr nesplatil, nezaplatil ani 150 milionů stavební firmě, stejně jako společnosti, která v něm zhotovila koupelny.

Z insolventního šetření dále vyplývá, že Stanislav Snášel dostal v roce 2007 úvěr na  nákup stavebních vozů, žádné ovšem nepořídil. Naopak v jeho garáži kamera zjistila, že se hemží luxusními značkami jako Porsche, Ferrari, Masserati. Během dvou let nakoupil 74 luxusních aut. Pouhé tři z nich se podařilo insolvenčnímu správci zajistit. Ty ale stejně jako další majetek jeho firmy, tedy několik nemovitostí v Táboře nebo v Praze, na pokrytí dluhů nestačí. Snášel celkem dluží 962 milionů korun. Snášela se nedařilo dlouhou dobu nalézt a, jak nakonec Reportéři ČT zjistili, v současné době bydlí se svojí přítelkyní v luxusním domě u Prahy, ke kterému patří také golfové hřiště a velký bazén.

Na případu už pracují kriminalisté krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. S ohledem na dosavadní průběh prověřování odmítla policie podávat podrobnější informace. Vazba zatím ale nikomu nehrozí. „ V tuto chvíli ne, protože ještě nebylo ani zahájeno trestní stíhání žádných osob, v tuto chvíli pouze prověřujeme, takže o vazbě v tuto chvíli není možné ani hovořit,“ uvedla tisková mluvčí jihočeské policie Štěpánka Uhlířová.

Kvůli nezaplaceným zálohám mohli senioři v zimě umrznout

Před několika měsíci přestaly firmy Stanislava Snášela dokonce odvádět zálohy na energie, které od seniorů v domově vybíraly. Jeho obyvatelům tak reálně hrozilo, že se právě v době nejkrutějších mrazů ocitnou bez tepla a teplé vody.

„Ten problém prakticky vyvrcholil v listopadu, prosinci roku 2011 až do ledna 2012, kdy vlastně pohledávka, kterou teplárna vůči této společnosti měla, ve fakturaci nebyla uhrazena. Byla to společnost L.S. Tábor, a ta tyto pohledávky nezaplatila, tudíž my jsme přes našeho právního zástupce tuto pohledávku, která byla ve výši zhruba 567 tisíc korun včetně DPH uplatnili v rámci insolvenčního řízení,“ vysvětlil ředitel teplárny Miroslav Houfek. Dodávku tepla však teplárna nepřerušila z humánních důvodů. „Nezastavili jsme ji. Důvod je ten, že se vlastně jedná o dům seniorů. Bereme to i tak, že ti dotyční obyvatelé na to nemají žádný bezprostřední vliv,“ vysvětlil své rozhodnutí.

A co dál?

V těchto dnech insolvenční správce  vyměňuje seniorům původní nájemní smlouvy za nové na dobu neurčitou. Dům bude prodán v dražbě, aby se zaplatila část dluhů způsobených Stanislavem Snášelem. Seniorům proto nikdo nemůže dát záruku, že jejich dům bude i dál fungovat. Pro drtivou většinu z nich by to byla pohroma. Pokud měli nemovitosti, tak už ji prodali, aby dosáhli na zdejší drahé bydlení.

Podle vyjádření doktora Junka se uzavřením nových smluv na dobu neurčitou určitě pozice seniorů oproti minulému stavu vylepší, ovšem stoprocentní záruka, že je nakonec z domu nevystěhují, to není. Nový majitel by klidně mohl přetvořit domov seniorů na hotel, nicméně zákonně vypovědět nájemní smlouvy na dobu neurčitou na druhou stranu není tak jednoduché. Marie Paukejová za Sdružení pro ochranu nájemníků se domnívá, že v případě, že se nový majitel nakonec rozhodne smlouvy s důchodci vypovědět, mělo by se o ně postarat město, tedy České  Budějovice. Náměstek primátora Petr Podhola si nemyslí, že by v tuto chvíli bylo na pořadu dne, aby město České Budějovice nějakým způsobem do této věci konkrétně vstupovalo. „Zatím se na nás ani nikdo neobrátil. To znamená sledujeme zpovzdálí, jaký bude další vývoj celé této záležitosti.“ uvedl Podhola.

Nedají si pokoj

„Zpočátku, když - přišla jsem o ty úspory - tak mě to uvrhlo do takových šílených myšlenek, do deprese a tak. Ale co mi bude platný, když tady budu bláznit, když tu budu spínat ruce, když budu proklínat. Tak buďto žít a zaplatit a nebo skočit tamhle někde do Vltavy a finito,“ stěžuje si obyvatelka domova Anna Bucifalová    

Příběh ale nekončí. Nedaleko Jesenice u Prahy totiž právě vyrůstá nový Dům seniorů. Na svých internetových stránkách nabízí ubytování a služby 150 seniorům za stejných podmínek jako v Českých Budějovicích. V čele firmy, která ho buduje, stojí opět Jan Bulvas, ředitel toho českobudějovického.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…