Vývojář Vávra varuje před lidovým hněvem. Přestaňte lidem brát jejich peníze, vyzývá vládu

14.05.2022 8:13

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně tepal vládní pětikoalici, že dostatečně financemi nepomáhá lidem, kdy Česko svírá stále narůstající inflace. Vyjádřil obavu, že občané se mohou v krátké době začít bouřit. Herní vývojář Daniel Vávra se k jeho kritice v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima News přidává a jeho názor považuje za relevantní. Vláda podle něj zaspala a její opatření jsou žalostně málo.

Vývojář Vávra varuje před lidovým hněvem. Přestaňte lidem brát jejich peníze, vyzývá vládu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra

„Určitě,“ odpovídá Vávra úvodem na dotaz, zda sdílí názor lídra opoziční strany, že do ulic můžou kvůli extrémnímu zdražování vyjít masy lidí. „Vše se už teď brutálně zdražilo. Jestli lidem začnou stoupat úrokové sazby na hypotékách, což asi začnou, a jestli se zdraží energie ještě víc a příští zima nebude lepší, než je teď, tak si myslím, že to opravdu bude velmi špatné. Mnoho lidí tady bude mít opravdu existenční problémy,“ míní.

„Situace ale vznikla nejenom válkou, začala už u covidu. Těžko se s tím dá něco dělat,“ konstatuje.

  • Celý záznam pořadu najdete ZDE

Vládě vyčítá, že zaspala: „Ještě před dvěma měsíci naše vláda tvrdila, že nic dělat nebude. A teď začala plošně rozdávat peníze z vrtulníku, což je vlastně to nejhorší možné řešení,“ kroutí hlavou nad počiny Fialova kabinetu.

Opatření v podobě snížení spotřební daně na paliva mu přijde směšné v době, kdy jedna krize střídá druhou. „S velkou slávou oznámí, že sníží o 1,50 Kč spotřební daň na čtyři měsíce. Přijde mi, že zaspali trochu dobu,“ pokračuje Vávra. V jiných členských zemích EU podle něj inflaci řeší daleko lépe: „Většina vlád v Evropské unii se k tomu nějak postavila už před dvěma měsíci,“ připomíná.

Byl by Vávra tedy ve finanční pomoci více adresný?

„Já nesdílím názor, že levice, pravice neplatí. Pravicové řešení je prostě snižovat daně, snižovat výdaje. Dají se snižovat spotřební daně, DPH, snažit se zkrátka nastartovat ekonomiku a nechat lidem peníze, aby s nimi mohli něco dělat. Levicový přístup je zase dotovat všechno a vybírat to na daních, eventuálně si na to půjčovat, což vede k tomu, že se zadlužíme ještě víc a tu inflaci to nevyřeší.

Protože jedním z důvodu inflace přece je, že jsme se dlouho zadlužovali a tiskly se peníze, aby se ty dluhy nemusely tak snadno splácet. Je čas na to, aby pravicová vláda řešila situaci pravicovým způsobem, protože tak to v ekonomických krizích bývá, že socialisti odejdou, přijdou kapitalisti a pravičáci a začnou dělat nepopulární kroky, aby dali ekonomiku do pořádku,“ uzavřel Vávra s tím, že takové kroky od české vlády bohužel stále nepřicházejí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…