"Pokud se jedná o nejbližší období, nelze očekávat zásadní obrat k lepšímu. Dokonce bych řekl, že v tomto směru může dojít na pár měsíců ještě k dalšímu zhoršování situace. Obrat může nastat až v okamžiku, kdy EGAP, eventuálně komerční pojišťovny, začnou vývoz opět na toto teritorium pojišťovat," řekl ČTK místopředseda Asociace exportérů a ředitel ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk.
Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) od února nepojišťuje nové projekty na Ukrajině. "Situaci denně analyzujeme a průběžně konzultujeme s našimi akcionářskými ministerstvy. Vše ovšem závisí na dalším vývoji v této zemi," uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.
Ukrajina byla mezi zeměmi, o něž byl v posledních letech mezi českými exportéry a investory velký zájem. "Řada z nich tam má rozpracované projekty, objem kontrahovaných zakázek a projektů je cca 10 miliard korun, které stojí. A nyní je již bohužel jasné, že to bude dlouhodobá záležitost," řekla ředitelka sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu Dagmar Kuchtová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk