Výživné návrhy EU, co s uprchlíky: Ne zrovna „sluníčkové“

08.10.2015 9:40

Britský deník Guardian má k dispozici desetistránkový dokument obsahující návrhy na řešení přistěhovalecké krize, který bude dnes projednáván na půdě Evropské unie. Dle předběžných návrhů se hodlá EU více zaměřit na deportace neúspěšných žadatelů o azyl a do roku 2020 by mělo být k těmto účelům vynaloženo 800 milionů eur.

Výživné návrhy EU, co s uprchlíky: Ne zrovna „sluníčkové“
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Jak britský deník uvádí, členské státy EU také chtějí dle zmíněného dokumentu vyvíjet větší tlak na země, odkud uprchlíci do na evropský kontinent směřují. Cílem je přesvědčit státy Afriky a Blízkého východu prostřednictvím rozvojové pomoci, uvolnění vízového režimu a politického vlivu, aby přijímaly své občany zpět. Dalším klíčovým bodem je důraz na budování přijímacích středisek ve třetích zemích, kde by probíhal celý azylový proces. „Evropská unie se snaží přijít s co nejrychlejším řešením. Podle jednoho nejmenovaného diplomata, podílejícího se na přípravě dnešního setkání, požadují ovšem političtí vůdcové rychlá řešení, která nejsou k dispozici,“ uvádí Guardian.

Evropská unie usiluje dle znění pracovního dokumentu o to, aby mohly být neúspěšní žadatelé o azyl vráceni do svých mateřských zemí co nejrychleji a nejsnadněji. Navýšení počtu navrácených uprchlíků by mělo působit jako odstrašující prostředek proti ilegální imigraci. „Něčemu takovému však bohužel brání samotné právní předpisy EU z roku 2009 věnující se deportacím,“ upozorňuje britský deník a uvádí, že údaje o počtu vrácených uprchlíků se v jednotlivých zemích EU liší, ale v průměru nejsou národní státy schopny vrátit zpět až 40 % těch, kteří neuspějí v azylovém řízení. V souvislosti se současnou migrační vlnou se toto číslo dokonce zvýšilo o deset procent.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Příslušní úředníci přiznávají, že vše komplikuje v prvé řadě neudržitelný počet přicházejících uprchlíků v posledních týdnech. „Logistické problémy spojené s navrácením 200 000 lidí do jejich zemí jsou obrovské,“ cituje Guardian vyjádření jednoho ze zainteresovaných úředníků z Bruselu. Nijak usnadněnou situaci nemá Evropská unie ani v případě své snahy budovat přijímací tábory pro uprchlíky mimo evropský kontinent. „Brusel a Berlín se pokoušejí zavázat Turecko k podpisu smlouvy, dle které by země zřizovala střediska pro uprchlíky, kde by bylo možné rozhodovat o udělení azylu. Ovšem 80 % ze dvou milionů syrských uprchlíků se může v Turecku volně pohybovat a nenachází se v žádném táboře,“ informuje britský deník.

Turecké úřady prozatím zřizování podobných přijímacích táborů odmítají. Právě z Turecka přitom do Evropy nyní proudí značná část uprchlíků. Odhaduje se, že v letošním roce z Turecka do Řecka přišlo asi 370 000 lidí. Tento týden navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Brusel a jednal zde s evropskými partnery o spolupráci s cílem zastavit migrační vlnu. Evropská komise poté zveřejnila společný akční plán. Oslovení vysocí turečtí úředníci však tvrdí, že jeho obsah nebyl doposud schválen. „Náš názor na řešení problémů se od navrhovaného řešení EU stále liší. EU potřebuje rychlé řešení, protože je v krizi. My ovšem tak spěchat nemusíme. Zatím nám nabízejí pouze peníze,“ cituje Guardian nejmenovaného úředníka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…