Výzvu kritizující jednání Mezinárodního trestního soudu podepsalo 71 zákonodárců

21.12.2024 20:24 | Monitoring

Praha 20. prosince (ČTK) - Celkem 71 poslanců a senátorů připojilo v posledních dvou týdnech podpisy k prohlášení, ve kterém se ohradili proti způsobu jednání Mezinárodního trestního soudu (ICC). ČTK to dnes řekl Karel Sedláček, ředitel Parlamentní skupiny spojenců Izraele, která vznik prohlášení iniciovala. Sněmovní bezpečnostní i zahraniční výbor minulý týden požádaly vládu, ať se zasadí o to, aby soud důsledně dodržoval zásadu komplementarity, tedy přednostního řešení případů na vnitrostátní úrovni.

Výzvu kritizující jednání Mezinárodního trestního soudu podepsalo 71 zákonodárců
Foto: commons.wikimedia.org/Hypergio
Popisek: Sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu

Prohlášení podepsalo 30 senátorů včetně místopředsedy komory Jiřího Oberfalzera (ODS), Tomáše Töpfera (za ODS) či Lumíra Aschenbrennera (ODS). Poslanci pod něj připojili 41 podpisů. Stejně jako usnesení sněmovních výborů je reakcí na to, že ICC vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jova Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Podle Sedláčka se kroky vzájemně doplňují a jsou ve vzácné shodě napříč politickými stranami.

"Princip komplementarity stanoví, že ICC může vykonávat svou jurisdikci pouze v případech, kdy tak nečiní národní právní systémy," stojí v prohlášení. Soud ho podle zákonodárců v případě Izraele hrubě porušuje, protože vyšetřuje nejzávažnější myslitelné zločiny proti představitelům země, která má plně funkční vlastní soudní systém. "Prohlašujeme, že hrubé porušení klíčové zásady poslání ICC podkopává jeho důvěryhodnost, a vyjadřujeme s tímto jednáním zásadní nesouhlas," uvedli zákonodárci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …