Vzbouřenci na Donbasu tvrdí, že kontrolují značnou část Debalceve. Kyjev to popírá

02.02.2015 11:12

Kyjev popírá tvrzení proruských povstalců, že pronikli do strategicky významného města Debalceve a že ovládají jeho značnou část. Podle mluvčího protipovstalecké operace Leonida Maťuchina ale ukrajinská armáda dál kontroluje strategicky významné město Debalceve. To se v posledních dnech stalo hlavním centrem bojů na východě Ukrajiny.

Vzbouřenci na Donbasu tvrdí, že kontrolují značnou část Debalceve. Kyjev to popírá
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Ukrajinská armáda loni při srpnové ofenzívě prorazila u Debalceve povstalecké pozice a výběžek obklíčený separatisty ze tří stran se snaží udržet. Debalcevská "kapsa" je strategicky významná proto, že leží na přímém železničním a silničním spojení mezi Doněckem a Luhanskem, hlavními baštami proruských radikálů v Donbasu.

Povstalci se snaží ukrajinskou posádku v Debalceve obklíčit a zároveň ji chtějí vytlačit tak, aby se linie fronty "narovnala". Povstalci do bojů o město vyslali 3500 ozbrojenců, 35 tanků a 90 obrněných vozidel, napsal dnes ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk. Do oblasti navíc míří dalších 1200 jejich vojáků a 55 kusů těžké bojové techniky, uvedl.

Ve dne chodí usměvaví po ulicích, v noci pálí z minometů

Podle Maťuchina vzbouřenci používají taktiku partyzánského boje. "Ve dne chodí s úsměvem po ulicích, v noci se schovávají a pálí z minometů," uvedl armádní mluvčí. Vládním vojákům se prý přesto daří zasazovat povstalcům tvrdé údery. O víkendu podle Maťuchina separatisté v Debalceve ztratili 290 mužů, na 250 povstalců bylo zraněno.

Separatisté tvrdí, že posilují obklíčení Debalceve

Mluvčí doněckého "ministerstva obrany" dnes naproti tomu oznámil, že vzbouřenci posilují sevření Debalceve a odrážejí pokusy armády o průlom. Jen o víkendu byly nejméně čtyři, uvedl mluvčí Eduard Basurin. "Z obklíčení pouštíme jen vozidla se zraněnými," dodal.

Armáda tvrdí, že se z města, kde v mírových podmínkách žilo 25.000 lidí, snaží evakuovat civilisty. V neděli jich podle Maťuchina bylo několik set, dvanáct z nich bylo při povstaleckém ostřelování zraněno.


 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…