Vždyť on to neví. Kalousek odmítl i generála Pavla

24.12.2022 9:11 | Ze sítí

Bývalý poslanec a exministr financí Miroslav Kalousek zkritizoval generála Petra Pavla za jeho neznalosti, které projevil v prezidentském kvízu Reflexu. Kalousek jej kritizuje poměrně často, jeho favoritem v prezidentské volbě je podle jeho minulých slov Pavel Fischer.

Vždyť on to neví. Kalousek odmítl i generála Pavla
Foto: Screen: YouTube
Popisek: Miroslav Kalousek

Někdejší ministr financí okomentoval na svém twitteru znalosti kandidáta na prezidenta Petra Pavla, jehož potrápil prezidentský kvíz v Reflexu.

„Generál nevěděl, kdy je Den české státnosti a potrápily ho pravomoci prezidenta. Význam česko-německé deklarace mylně připsal péči o vojenské památníky a hrobová místa,“ citoval Kalousek server Reflex.cz, jenž právě kvíz připravil. „Je zvláštní ucházet se o funkci, v jejíchž pravomocech se moc neorientuji,“ poznamenal Kalousek.

„Kdy je Den české státnosti?“ Přesně tato otázka se stala noční můrou pro většinu prezidentských kandidátů, jelikož ji dostali v prezidentském kvízu Reflexu a – i přes trojici nabízených možností – ji nedokázali zodpovědět. Úplně nejhůře ze všech zúčastněných kandidátů připuštěných k volbě kvíz dopadl pro generála Petra Pavla, jenž kromě zmíněné otázky netušil ani odpověď na otázku týkající se zodpovědnosti za prezidentské rozhodnutí s kontrasignací vlády, obsah česko-německé deklarace a správně nevybral ani autora opony Národního divadla. Jeden z jeho protikandidátů naopak neučinil ani jedinou chybu.

Časopis Reflex si na prezidentské kandidáty připravil deset kvízových otázek, přičemž jim pro ulehčení nechal výběr pouze z trojice možností. První otázka se uchazečů o Hrad tázala: „Komu skládá prezident prezidentský slib?“ Nabízené možnosti byly: „a) předsedovi Poslanecké sněmovny, b) předsedovi Senátu, c) předsedovi Ústavního soudu.“ Že se slib skládá do rukou předsedy Senátu, věděli všichni prezidentští kandidáti až na Karla Janečka, jenž nakonec nebyl k volbě připuštěn, a paradoxně i senátora Marka Hilšera.

Z celého kvízu si Pavel odnesl správně šest odpovědí z celkem deseti otázek. Vítězem celého kvízu se stal Tomáš Zima, který věděl správnou odpověď na všechny položené otázky. Na kvíz neodpovídali ani poslanec SPD Jaroslav Bašta, odborový předák Josef Středula, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová ani expremiér Andrej Babiš (ANO).

Minimálně Babiš s Nerudovou však v poslední době kvízy „prosluli“. A to v nepříliš pozitivním smyslu. Expremiér Babiš nedávno vyhořel při odpovídání na dosti triviální otázky připravené žáky základní školy. V pořadu televize Prima K tabuli!, kde se Babiš potil u otázek dětí, si nevybavil ani jedno dílo Jaroslava Haška (tedy ani knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války) a u otázky na díla Karla Čapka se až po dlouhém váhání rozpomněl alespoň na Válku s mloky.

Nad Babišovy síly byl i nápis nad oponou v Národním divadle či planety sluneční soustavy, mezi které navíc začal řadit i Měsíc či Slunce.

Nerudová pak sice minulý kvíz tvořený bezpečnostními otázkami vyhrála, nebyly to však její dovednosti, které jí při jeho vyplňování pomáhaly. Během debaty, kterou organizovaly spolek Jagello 2000, portál iDNES.cz a CEVRO institut, se totiž někdejší rektorka inspirovala ve svém předpřipraveném taháku.

Kalousek se právě neznalostem prezidentských kandidátů věnoval již v minulosti, když je komentoval na sociální síti. „Kráva 'vyrábí' mléko v žaludku, Měsíc je planeta a kdy je Den české státnosti, i když se tomu státu chceme postavit do čela, nevíme. Takže s těmito pozoruhodnými poznatky můžeme uzavřít předvánoční debatu. Snad po Vánocích řekne nějaký kandidát něco chytřejšího…“ poznamenal ke kvízům před pár dny.

Kalousek se v minulosti vyjádřil proti Pavlovi vícekrát. Osobně mu vadí, že koalice SPOLU generála Pavla podpořila. Jednoznačně podpořil senátora Pavla Fischera. „Mnohokrát jsem vyjádřil jednoznačnou podporu Pavlu Fischerovi,“ konstatoval na sociálních sítích Kalousek. Pavla před nedávnem kritizoval i za jeho slova, že by váhal, zda podpoří Danuši Nerudovou v případném druhém kole proti Andreji Babišovi (ANO).

Miroslav Kalousek promlouvá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …