Vzkaz do Dubaje z Afriky, nejen pro Fialu: Nás netrápí změna klimatu. Ale úplně jiné věci

06.12.2023 17:50 | Monitoring

V Dubaji probíhá velká světová klimatická konference COP28 pod záštitou OSN, kde se všichni světoví lídři a desítky tisíc dalších lidí vyjadřují k otázce klimatických změn. Zastáncům dekarbonizace a klimatickým aktivistům vzkazuje africký zemědělský inženýr Jusper Machogu, aby se nesnažili implementovat zelenou politiku do Afriky, kterou trápí úplně jiné problémy než domnělé změny klimatu.

Vzkaz do Dubaje z Afriky, nejen pro Fialu: Nás netrápí změna klimatu. Ale úplně jiné věci
Foto: Repro X
Popisek: africký zemědělský inženýr Jusper Machogu

Klimatické konference se zúčastnilo na 90 tisíc lidí, na místo se minulý týden vypravil také premiér Petr Fiala. Ten hovořil na konferenci Triple Nuclear Energy o důležitosti jaderné energetiky pro budoucnost. Do roku 2050 chce Česká republika podle premiéra, aby 50 % výroby elektřiny pocházelo z jaderných elektráren.

„Jaderná energie je spolehlivá a bezpečná. Věřím, že rozvoj jaderné energie je extrémně důležitou strategickou investicí pro naši budoucnost,“ uvedl Fiala ve svém projevu. Jaderná energie je podle českého premiéra čistá a účinná, a to nejen z pohledu uhlíkových emisí, ale i z hlediska ekonomiky.

V rámci Triple Nuclear Energy konference byla přijata deklarace, která vyzývá členy aliance ke spolupráci a také ke ztrojnásobení globální kapacity jaderné energie do roku 2050. Zmiňuje také nezbytná opatření pro odpovědný, bezpečný a udržitelný provoz jaderných elektráren. Premiér dále promluvil na konferenci světových lídrů. Zde připomněl, že změna klimatu je jednou z největších globálních výzev naší doby.

„Naši partneři po celém světě řeší vážné problémy. Od extrémního počasí až po nedostatek vody, který jsem viděl i při své návštěvě Afriky. Česko je připraveno dát do roku 2027 čtyři miliony amerických dolarů na činnost Zeleného klimatického fondu, který pomůže rozvojovým zemím čelit změně klimatu a přizpůsobit se jejím dopadům,“ uvedl Fiala.

I jemu ale vzkazuje africký zemědělský inženýr Jusper Machogu, že lidé ve světě vůbec nechápou, jaké problémy vlastně Afriku trápí. „Mé jméno je Jusper Machogu, jsem z Keni a mám zprávu pro všechny na klimatické konferenci COP28. Moje zpráva je stručná: Afrika potřebuje fosilní paliva. Potřebujeme fosilní paliva ke zlepšení naší životní úrovně. Potřebujeme je k ekonomickému rozvoji,“ vzkazuje Machogu.

„Vy, západní politici a klimatičtí aktivisté z nevládních organizací, nás poučujete o klimatických změnách, ale klimatická změna není to, co Afriku trápí. My máme mnohem závažnější problémy, máme hladovějící lidi, chudé lidi bez elektřiny, lidi bez přístupu k čisté vodě. Máme tu lidi, kteří stále ještě vaří na ohni. Tohle jsou naše problémy a vy nám tvrdíte, že musíme myslet na životní prostředí a změny klimatu,“ říká muž ve videu.

„Co to vůbec je změna klimatu? Takže moje zpráva pro všechny africké lídry, kteří jsou na konferenci: Buďte tvrdí, nenechte se zastrašit, řekněme ne k neokolonizaci ve jménu klimatické změny. My chceme, aby Afrika vzkvétala, rozvíjela se, vy si dělejte zelenou politiku, jak chcete, ale nám ji nenuťte,“ dodává Machogu.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Evropa se ubíjí zelenou a Afrika, Asie až na vyjímky zvyšuje produkci exhlací.., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 06.12.2023 18:13:37
Pákrát jsem četl, že Čína je největší znešisťovatel na světě, ale jn málo kde se dovíme, že v přepoštu na osobu jsou to USA, nebo to snad ani nesmíme vědět a Čína je dalekooo za USA a dalšími státy. V roce 2024 se předpokládá že letadyl se přepracé přes 5 miliard cestujících, a nikoho z nich nejaké emise nazajímají, i když den předtím mávali transparenty za záchranu světa. Námořnictvo a armáda USA vytvoří množství emisí jako jeden stát a nikdo nesmí říct ani slovo. Tak nač si Evropa hraje?? USA říkají dodržíme jen to co nás nepoškodí.

|  11 |  0

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …