Vzkaz guvernérovi ČNB od Babišova poradce: Přestaňte znásilňovat korunu!

22.7.2015 4:32 odp.

Ekonom Aleš Michl, který radí ministru financí Andreji Babišovi (ANO), apeluje v komentáři pro Babišovu MF Dnes na guvernéra ČNB Miroslava Singera, aby přestal „znásilňovat“ neboli uměle oslabovat korunu. Pokud to neudělá, bude to bolet. Existují však i odlišné pohledy na celou situaci. ČNB možná bude držet dosavadní politiku, aby byla důvěryhodná.

Vzkaz guvernérovi ČNB od Babišova poradce: Přestaňte znásilňovat korunu!
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ekonom Aleš Michl

Umělé oslabování měny považuje Michl za její znásilňování a ČNB by s tím podle Michla měla přestat, jinak jí hrozí velké ztráty. Dnes totiž nakupuje eura za 27 korun, čímž brání posilování koruny v době, kdy se ekonomice daří. Ale až se svými intervencemi skončí, koruna posílí a ČNB bude v rukou držet eura nakoupená pěkně draho.

„Jednodušeji a úplně po lopatě, jestli si centrální banka myslí, že přijde brzo další recese, měla by tu hranici dál držet. Pokud ne, měla by co nejdřív speciální režim ukončit a nechat korunu dýchat. Znaje makročísla, znaje to, že vláda chce napálit investice, já osobně bych zvláštní režim už moc neprodlužoval, ale hlídal bych růst mezd a úvěrů – to jsou nové peníze do ekonomiky a možný zdroj budoucí inflace. Nemyslím si, že nějak zázračně porosteme. Opravdu to bude takové nahoru dolů,“ píše Michl. K tomuto názoru ho vede situace v Řecku. A ke zhoršení situace může dojít i v Číně.

Analytici se ale domnívají, že ČNB zatím neopustí svou „politiku oslabování koruny“. Když řekla, že bude kurz u 27 korun držet i část příštího roku, bude se chtít držet svých slov, aby ji trhy braly vážně, tak to vidí např. ekonom skupiny Roklen, Lukáš Kovanda. Hlavní ekonom ING Bank doplňuje, že devizové rezervy ČNB jsou stále dost nízké, takže banka nebude mít problém v jejich navyšování.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…