Vzteklý komik Etzler. Hněv na Zemana. Někteří to vzali dál, i na Orbána

19.08.2020 16:18

Nemlaťte demonstranty; podporujeme právo na svobodné a férové volby; jsme rádi, že se o tom budou radit evropští premiéři; vyzýváme zahraniční aktéry ke zdrženlivosti. Tak by se v kostce dalo shrnout společné prohlášení prezidentů V4 k situaci v Bělorusku. Ale z prohlášení zveřejněného Jiřím Ovčáčkem pak vypadla jedna věta a v médiích si toho všimli. Ozval se i známý komik.

Vzteklý komik Etzler. Hněv na Zemana. Někteří to vzali dál, i na Orbána
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Společný snímek prezidentů zemí V4 během summitu na zámku Lány
reklama

Společné prohlášení k situaci v této zemi dali prezidenti zemí V4, tedy Miloš Zeman, Zuzana Čaputová, Andrzej Duda a János Áder. Jejich slova zveřejnil v Česku mluvčí prezidenta Zemana, Jiří Ovčáček.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21393 lidí
„Vyjadřujíce naše nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností, uznávajíce oprávněné touhy běloruského lidu, my, prezidenti České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, členové EU i NATO, a zaměřujíce se na mírové a zákonné řešení současné krize v Bělorusku,

1. vyzýváme orgány Běloruské republiky, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům;

2. podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby;

3. vítáme svolání Evropské rady, která se má konat ve středu 19. srpna 2020, aby přijala veškerá nezbytná opatření v duchu prohlášení Vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, s cílem zahájit dialog mezi představiteli běloruských orgánů a společností a také zvážit opatření solidární s běloruským lidem;

4. vyzýváme zahraniční aktéry ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska.“

Prohlášení však, alespoň podle serveru iDnes, ještě před nějakou dobou znělo jinak. V prvním článku, hned za výzvou proti použití násilí vůči demonstrantům totiž dle přiloženého snímku stálo „a zároveň aby zorganizovaly nové, mezinárodně legitimní a uznané prezidentské volby“. V současné verzi se však tato věta nenalézá a Jiří Ovčáček iDnesu ještě neodpověděl, proč ke změně došlo.

Ale na serveru Novinky.cz je možné se dočíst, že se jednalo o zpřesnění anglického překladu. Dodejme, že anglická verze zveřejněná na stránkách polského prezidenta tuto větu také neobsahuje.

Nicméně, ani tímto prohlášením se prezidentův mluvčí na internetu nezavděčil. Kupříkladu pasáž o férových volbách byla ve spojitosti se Zemanem některým komentátorům podezřelá. Má pan Zeman a Orbán ponětí o významu slova férový, které je použito v textu? Nebo tím myslí styl, kterým se dostali k moci tihle dva?“ ptal se Petr Skála. „U bodu č. 2 bych se s dovolením pozastavila... Férové volby... To minimálně Zeman s Orbánem nemůžou myslet vážně,“ mínila Jana Gelli. Dodejme, že Viktor Orbán není maďarským prezidentem, ale premiérem.

Další diskutující pak odkazovali na článek iDnesu a ptali se, kam věta o výzvě na nové, mezinárodně legitimní a uznané prezidentské volby zmizela.

A překvapivě se ozval i herec a komik Miroslav Etzler s krátkým, ale pádným vzkazem: „Že se nestydíš ty i ten tvůj inženýr bolševický, pisálku.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…