Wagnerová vyslala od Moravce vážný vzkaz: Ukazuje-li se, že je ohrožena nezávislost justice, běžte do ulic!

15.09.2019 15:20 | Zprávy

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání všech osob v kauze Čapí hnízdo, včetně trestního stíhání předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Znamená to, že spravedlnost v Česku funguje, nebo za časů Babišovy vlády jen sedí v koutě a tiše pláče? V nedělních Otázkách Václava Moravce o tom diskutovali prezident stavovského spolku Unie státních zástupců Jan Lata, předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Wagnerová vyslala od Moravce vážný vzkaz: Ukazuje-li se, že je ohrožena nezávislost justice, běžte do ulic!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

Wagnerová hned v úvodu pořadu poznamenala, že nezávislost justice není nikdy absolutně garantována. „Já myslím, že by občané měli být ostražití a ukazuje-li se, že je nezávislost justice ohrožena, tak by se občané měli vyjadřovat a to třeba i na náměstích,“ zdůraznila někdejší ústavní soudkyně a bývalá senátorka. „Justice funguje také na principu důvěry. Pokud prostě občanstvo nevěří justici, tak se ta justice může přetrhnout a stejně tady bude část lidí, která bude říkat ‚podívejte se, tady je něco v nepořádku‘,“ dodala Wagnerová.

Lata prý pevně doufá, že lidé v Česku mohou stále věřit ve fungující právní stát. Podle jeho názoru je na orgánech justice, aby tuto důvěru posilovaly.

Bureš zdůraznil, že v České republice právo vymahatelné je. Jedním dechem však dodal, že náš právní systém je velmi košatý a je náročné se v něm vyznat, především v oblasti správního práva.

Moravec poté přehodil výhybku přímo ke státnímu zastupitelství a zeptal se Elišky Wagnerové, zda by státní zástupce vyjmula z moci výkonné pod samostatnou hlavičku. „Ne, nedávala,“ řekla stručně a krátce bývalá ústavní soudkyně s tím, že tato debata se vedla už v době, kdy byla přijímána Ústava ČR. Tehdy byl přijat model, který fungoval již za první republiky, ale i za časů Rakouska-Uherska.

„Ale vše se vyvíjí a státní zastupitelství si zaslouží určitou míru autonomie,“ dodala dáma s tím, že ona autonomie by měla mimo jiné znamenat, že politici nemají komentovat práci státních zástupců na živých kauzách. Mělo by to prý také znamenat, že odvolání nejvyššího státního zástupce by mělo být tak snadné, jak dnes je. O odvolání státního zástupce může v podstatě kdykoli rozhodnout vláda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…