Web, který nálepkuje ostatní média a dělá černý seznam, si naběhl. Analytik se podíval na něj. A nedopadlo to dobře

24.09.2020 16:15

Projekt Konšpirátori.sk, který se snaží dávat dohromady „černý seznam“ stránek s pochybným obsahem na slovenském internetu, se nyní přepočítal. Na seznam totiž zařadil server Hrot.info, který se následně rozhodl celou činnost Konšpirátori.sk rozebrat. Weby, které se totiž na „černý seznam“ dostanou, pak mají často problémy se společenskou ostrakizací, stejně tak i s financemi od inzertních klientů.

Web, který nálepkuje ostatní média a dělá černý seznam, si naběhl. Analytik se podíval na něj. A nedopadlo to dobře
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

Jak uvádí Dalibor Jurášek na serveru Hrot.info ve své analýze, není sice zodpovědností portálu Konšpirátori.sk, jak jiní aktéři nakládají s jejich seznamem, je však jejich zodpovědností, aby jej vytvářeli seriózně. „Pokud svůj seznam vyhotoví neseriózně a tento seznam je použitý někým jiným na poškození stránky, která se na seznamu nachází neprávem, Konspirátori.sk tu zodpovědnost (minimálně v morální rovině) nesou,“ píše Jurášek. Dodává, že mnohé weby na seznamu jsou skutečně neseriózní, ale nelze to posoudit přesně, neboť projekt Konšpirátori.sk svoje zařazení nijak neodůvodňují. 

„Problém je však hlavně v tom, že na seznam byly zařazené i úplně seriózní weby, které hlásají jiné než názory hlavního proudu. Problémem jsou též konflikty zájmů a potenciálně nekalé motivace některých autorů projektu,“ podotkl Jurášek.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35952 lidí
A pozastavuje se mimo jiné nad komisí Konspirátorů, kteří deklarují, že jejich komise je odborná a nezávislá. „S nezávislostí je však problém, pokud jste v konfliktu zájmů,“ poukazuje. Jmenuje například Pavola Hardoše, který zároveň píše pro SME, Michala Hvoreckého, který píše pro SME a Denník N, Mariána Jaslovského, který píše pro Aktuality a v minulosti psal pro SME a další. 

Kromě hodnotící komise pak v projektu figuruje i čestná komise, jež má šest členů. „Z toho tři jsou bývalí členové hodnotící komise, tedy v projektu zřejmě velmi aktivní už nejsou a i na stránce jsou uvedeni až úplně na konci. Důležití jsou však první tři členové čestné komise. Ti sice weby přímo nehodnotí, ale z jejich funkcí je možné usoudit, že mají na celkové směřování projektu zásadní vliv. U všech jsou konflikty zájmů do očí bijící,“ dodal Jurášek. Podle něj jde o Alexeje Fulmeka, generálního ředitele a předsedu představenstva Petit Press, Vladimíra Mužíka (výkonného ředitele Mafra Slovakia) a ředitele vydavatelství Šport press Mariána Zimu. 

„Nepřekvapí, že všechna média propojená na členy komise, která se nacházejí na stránce Konšpirátori.sk, jsou na seznamu webů s ověřeným obsahem. Jde konkrétně o SME, Denník N, Aktuality, iDNES, expres.cz, glob.sk, topky. sk. Pro objektivitu je však třeba uvést to, že mnohá média, která jsou na komisi propojená, se nenacházejí ani v jednom seznamu (např. lidovky.cz, zoznam.sk). Problémem je však to, že mnohá z médií, která jsou na komisi propojená, zveřejňují obsah, který by podle kritérií Konšpirátori.sk měl být sporný (horoskopy, andělská komunikace, numerologie atd.),“ dodal Jurášek. 

Podle něj se konflikt zájmů ukazuje i ve vlastnických vztazích autora projektu. „Projekt konšpirátori.sk spustila firma NetSucess, s. r. o., jejímž většinovým vlastníkem tehdy byla firma Petit Press, vydavatel deníku SME,“ popsal Jurášek.

Ten se mimo jiné zaměřil i na to, že se neví, jak kdo hlasoval, jakou udělali známku a proč. „Nevíme ani to, zda má komise aspoň nějaké základní zásady o konfliktu zájmů (např. zda člen komise, který pracuje pro Denník N, hodnotil Denník N),“ dodal s tím, že odpovědi se od autorů projektu nedočkal. Celou analýzu naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Všichni vidíme, proč to pan Okamura zastává, posmívala se Pekarová. Pak jí pobavilo „Babišovo Palermo“

13:34 Všichni vidíme, proč to pan Okamura zastává, posmívala se Pekarová. Pak jí pobavilo „Babišovo Palermo“

Česko čeká rozvolněné léto, připravuje se vláda dostatečně na další možnou vlnu pandemie, před ktero…