Winton se možná dočká Nobelovy ceny míru. Němcová ho navrhla již potřetí

24.01.2013 17:01

Sir Nicholas Winton se možná dočká Nobelovy ceny míru. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová navrhla Wintona na základě petice se skoro devíti tisíci podpisy studentů. Winton zachránil na začátku války z bývalého Československa 669 židovských dětí, které vyslal vlakem do rodné Anglie.

Winton se možná dočká Nobelovy ceny míru. Němcová ho navrhla již potřetí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Němcová nominovala Wintona už potřetí. "Důvodem této opakované žádosti není pouze mé osobní přesvědčení, ale především vytrvalá iniciativa a neustále se zvyšující počet žádostí studentů z celé České republiky," uvedla v průvodním dopisu Němcová. Poukazuje v souvislosti s tím na zájem mladých lidí o hrdiny i oběti druhé světové války a na to, že si skutečných hrdinů váží. Winton zorganizoval vlaky, které v roce 1939 dopravily z tehdejšího Československa do Velké Británie 669 židovských dětí.

Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. Wintonův příběh upadl po vypuknutí války do zapomenutí a on sám jej nepřipomínal. O svém činu nikomu neřekl, teprve v roce 1988 objevila jeho manželka materiály dokumentující tuto událost. Němcová podporuje šíření Wintonova odkazu do škol prostřednictvím projektu Nickyho rodina. Projekt navazuje na oceňovaný stejnojmenný dokumentární film Mateje Mináče o Wintonovi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…