Wollnerovci z ČT o Čapím hnízdě: Zhasněte to, nebo vám rozbiju kameru, řekl jim jeden svědek. Vědělo se, že je to Babišovo, uvedl druhý

29.08.2017 7:01

Reportéři ČT prostudovali policejní žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO). A sesumarizovali to, jak Babiš podle nich o celé věci věděl.

Wollnerovci z ČT o Čapím hnízdě: Zhasněte to, nebo vám rozbiju kameru, řekl jim jeden svědek. Vědělo se, že je to Babišovo, uvedl druhý
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Babiš sice tvrdí, že jde o 10 let starou kauzu, Reportéři ČT se však snažili dokázat, že to tak není. „Firma Čapí hnízdo se až v roce 2014 teprve znovu stala součástí Agrofertu. Do té doby byli její vlastníci skryti za anonymními akciemi,“ zmínil moderátor pořadu Marek Wollner.

Pořad najdete ZDE.

Anketa

Na čí straně sporu mezi premiérkou Polska a prezidentem Francie stojíte?

hlasovalo: 12880 lidí

Vědělo se, že za tím stojí Andrej Babiš? Tak se ptají úvodem dvě reportérky bývalého starosty Olbramovic, kde Čapí hnízdo stojí, Pavla Pohunka. „Já myslím, že se to vědělo,“ odpovídá. „Já to tedy aspoň věděl. Pracovník z Pelhřimovska, který tu řídil stavbu, se netajil tím, že jsou zfúzované s Babišem,“ sdělil Pohunek. Tento závěr pak má nyní i policie, jak tvrdí Reportéři. „Za Farmou Čapí hnízdo od začátku stojí mezinárodní holding. Nikdy tak nebyla malým ani středním podnikem,“ zaznívá v pořadu.

„Vážená dámo. Když nevím, co je vevnitř, tak jak se k tomu může vyjádřit. Považuji to za Kubiceho zprávu dvě,“ sdělil reportérce Babiš. „Je to vymyšlená věc. A je to naplánováná akce,“ dodal.

„Nebudu to komentovat, dokud se neseznámím s tou žádostí policie,“ vyjádřil se pak i Faltýnek.

Reportéři se pak zaměřují na to, jak společnost IMOBA jako dceřiná společnost koupila pozemky a zdevastovanou usedlost v Olbramovicích. Jako dceřiná společnost by však nárok na dotaci neměla. Do hry vstupuje ZZN Agro Pelhřimov, jež se mění ze s. r. o. na akciovku. To umožnilo převést akcie na anonymní držitele. O tomto rozhodlo představenstvo společnosti, kde seděl mimo jiné Zdeněk Kubiska či Jan Platil. 

„S Čapím hnízdem nemám nic společného. Ten pán ať to zhasne, nebo mu to rozbiju,“ zareagoval Jan Platil na reportéry České televize. Posledním členem představenstva pak byl Jaroslav Faltýnek.

Akcie pak od roku 2007 držely děti a partnerka Andreje Babiše. „Jméno majitele neznám,“ odpovídal roku 2013 Andrej Babiš. „Nemám s tím nic společného. Je to brutální kampaň,“ říkal pak ještě loni šéf hnutí ANO. „Nemohl jsem říct pravdu, nechtěl jsem ohrozit svoje děti,“ sdělil pak Babiš před Poslaneckou sněmovnou, když se ke spojení s Čapím hnízdem přiznal. Do celého byznysu pak byl zapojen i bratr Moniky Babišové.

„Je to zpolitizovaný případ, který má ovlivnit volby. Proč bych já měl vašemu pořadu odpovídat?“ řekl pak v pořadu Reportéři ČT Babiš. Přiznal však, že o celé věci opravdu věděl. Policie nyní tvrdí, že do žádosti byly vědomě uvedeny nepravdivé údaje, i když jim bylo jasné, že nejsou způsobilí se o dotaci ucházet.

„Žádost o dotaci jsem nevyplňoval,“ uvedl pak závěrem Babiš. V roce 2014 pak společnost Čapí hnízdo zfúzovala s původní společností IMOBA. „Policie lže,“ reagoval pak závěrem na otázky reportérů Babiš. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…