Z Evropy se prý stane jedna velká Ukrajina. Zde jsou důvody, proč neodvratně míříme k velké kruté válce

02.05.2015 19:42

Ruský teoretik Rostislav Iščenko varuje před tím, že geopolitické zájmy velmocí nevyhnutelně vedou svět k válce. Usilují prý o ni především USA, které bez velkého válečného konfliktu, jenž by zcela změnil současný stav, prakticky nemohou v současné situaci „vyhrát“. Jeho text přináší v češtině server Protiproud.cz.

Z Evropy se prý stane jedna velká Ukrajina. Zde jsou důvody, proč neodvratně míříme k velké kruté válce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Tato škola byla bombardována celkem třikrát

V Rusku jsou prý horliví patrioti stále nedočkaví po vítězství, ale prezident Putin zachovává chladnou hlavu.

Navzdory zájmu nadšenců o boje u Doněcku či Debalceva se podle něj o válce rozhodne v pracovnách v Moskvě, Bruselu a Berlíně. Vojenské akce jsou pouhou podmnožinou politického sporu a jejich eskalace projevem neschopnosti najít řešení.

„Jejím účelem je vytvořit nové podmínky, ve kterých je kompromis možný, nebo ukázat, že není žádného potřeba, neboť jedna strana konfliktu zmizela. Když je čas kompromisu, když boje skončí a jednotky se vrátí do kasáren a generálové začnou psát své paměti a připravovat se na další válku, pak je výsledek konfrontace určován politiky a diplomaty u jednacího stolu,“ upozorňuje analytik v textu, který v češtině přinesl server Protiproud.cz.

Klíčovými stranami sporu jsou podle něj Moskva a Washington. Mohla jí být i Evropská unie, kdyby se ale prý vloni zcela nepodřídila USA. „V důsledku toho stojí Evropa na pokraji děsivého vnitřního otřesu. V nadcházejících letech je dosti pravděpodobné, že ji stihne stejný osud jako Ukrajinu, jen s větším povykem, větším krveprolitím a menší šancí, že se věci zklidní rychle – jinými slovy, že se někdo objeví a dá věci do pořádku,“ píše Iščenko. Je prý otázkou, zda EU zůstane nástrojem USA nebo se posune blíže Rusku. V prvním případě je prý její kolaps téměř nevyhnutelný.

Celý text si přečtěte ZDE

USA se podle něj staly hegemonem, který zcela otevřeně „plundroval“ některé země, aby si zajistil vlastní hospodářský blahobyt. Nyní Rusko tuto hegemonii zpochybnilo. Za těchto okolností USA coby „obhájce“ světové hegemonie mohou jen ztratit.

Kompromis se prý zdá čím dál méně pravděpodobný a bojovat se bude muset až do konečného vítězství. Cokoliv mezitím bude pouze příměří sloužící k taktickému manévrování.

Podle analytika se vztahy mezi oběma velmocemi po ukrajinských událostech na začátku roku 2014 dostaly do takové podoby, která by v době před jadernými zbraněmi, jež přece jen mají odstrašující efekt, znamenala okamžité vyhlášení války.

Pro Vladimira Putina je však podle něj výhodnější mír. Jako šikovnější stratég totiž dokáže ledacos získat i pouhým vyjednáváním, bez enormních nákladů na vedení války. Ani Washington však podle Iščenka není řízen idioty a kompetentní lidé situaci rozumějí.

„Navíc také chápou, že Rusko nemá v plánu je zničit a je skutečně připraveno spolupracovat s nimi jako rovný s rovným. Jenže kvůli politické a socioekonomické situaci uvnitř vlastní země je pro ně taková spolupráce nepřijatelná,“ objasňuje. Navíc si prý politická elita posledních desetiletí zvykla na postavení výjimečné země, rozhodující o všem, a nechce se ho vzdát.

Spojené státy podle něj v posledním roce selhaly i takticky, když si nedokázaly sehnat větší množství spojenců, zatímco Rusko se opevnilo v BRICS i v Africe a Jižní Americe. Má tak na své straně většinu světové ekonomiky i silnější surovinovou základnu.

To, co udělal Washington na Ukrajině, není prý nic jiného než stará dobrá taktika „spálené země“, kterou protivník následně bude muset vybudovat. A je prý zcela reálné, že tento požár bude postupovat dál do Evropy.

Jenže i Putin bude mít své důvody, proč se pustit do války v Evropě. Především poté, až bude jeho režim ohrožen nestabilitou. Proto je prý velmi pravděpodobné, že ke skutečné válce v Evropě nakonec dojde.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …