Z Kyjeva: Nepřítel je nemilosrdný! Slova na popis hrůzy nestačí

16.4.2022 2:28 odp.

Ruská válka proti svobodné Ukrajině trvá již více než 50 dní. Obránci a obyvatelé Mariupolu dál trpí pod náporem ruské dělostřelecké palby, ve městě Buča pokračuje vyšetřování hrůzných ruských válečných zločinů, v Kyjevě, ale i v dalších městech, se v noci na dnešek ozývaly mohutné exploze. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc varuje celý svět, že Rusko může sáhnout k použití taktických jaderných zbraní.

Z Kyjeva: Nepřítel je nemilosrdný! Slova na popis hrůzy nestačí
Foto: Repro YouTube The Sun
Popisek: Záběry z ostřelovaného Kyjeva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek pro CNN řekl, že „všechny země světa" by měly být připraveny na možnost, že ruský prezident Vladimir Putin může ve své válce na Ukrajině použít taktické jaderné zbraně.

„Měli bychom přemýšlet a nebát se. Nebát se, ale být připraveni. Ale to není otázka pro Ukrajinu, nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět, myslím,“ poznamenal Zelenskyj s tím, že možnost, že Putin nakonec sáhne k použití taktických jaderných hlavic, nemusí nastat, ale může.

Ruští okupanti se sice po neúspěšných pokusech o dobytí hlavního města Ukrajiny od Kyjeva z většiny stáhli, ale Rusové dál na třímilionovou metropoli útočí. Po posledním útoku je hlášen jeden mrtvý a několik zraněných.

„Jeden člověk byl zabit a několik zraněno při raketových útocích, které dnes zasáhly Kyjev,“ řekl starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Na jeho slova upozornila BBC.

Zdravotníci podle Klička dělali vše, co mohli, aby zraněným pomohli. Také protivzdušná obrana hlavního města podle starosty dělala, co mohla, ale „nepřítel je nemilosrdný“.

V podobném duchu mluví i Anna Busko, jedna z obyvatelek Kyjeva. Ačkoli se Rusové ve své většině od města stáhli, občané hlavního města rozhodně nežijí v klidu.

„Stále se bojíte každého zvuku, i když přichází z domu vašeho souseda,  nebo když někde bouchnou dveře auta. Třesete se a snažíte se to překonat. Žádná slova nedokážou popsat, jak je to děsivé,“ popsala život v hlavním městě Ukrajiny paní Anna.

Podle OSN od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo nejméně 1900 civilistů. Jenže organizace varuje, že skutečný počet obětí bude mnohem vyšší.

Většina úmrtí a zranění byla způsobena ostřelováním a leteckými útoky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

12:01 Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

Prezident Miloš Zeman byl hostem Partie na CNN Prima News, kde mimo jiné hovořil o vládě Petra Fialy…