Z Respektu: Hradílkova hladovka skončila, ale boj proti zlobě, zášti a dezinformacím neskončí

19.11.2017 14:59

Komentátor serveru Reflex.cz Jaroslav Spurný se zamyslel nad tím, že i když hladovkář Tomáš Hradílek svou hladovku ukončil, debata, jak porazit zlobu a zášť, neskončila.

Z Respektu:  Hradílkova hladovka skončila, ale boj proti zlobě, zášti a dezinformacím neskončí
Foto: Repro: YouTube, kanál Moderní dějiny
Popisek: Tomáš Hradílek v roce 2012

Hladovku Tomáše Hradílka ukončily jeho děti, které, jak uvedly, se rozhodly převzít odpovědnost za život svého otce. V dopise zaslaném médiím uvedly, že nemohou přihlížet jeho smrti. Hradílek držel hladovku kvůli kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta.

„Je to rozhodnutí pro život; je to rozhodnutí proti existenciální volbě položit svůj život za pokus zlomit něco, co se zlomit nedá. Proti volbě přinutit smrtí někoho změnit svou vůli. Možná bychom mohli citovat z povídky Jeana Paula Sartra, kdy umírající hladovkář po sobě nechává napsaný vzkaz, který lze jen obtížně přečíst, a nikdo se nedozví, jestli napsal ‚jsem sám‘, nebo ‚jsem s vámi‘. A nikdo neumí zhodnotit smysl jeho činu,“ zkonstatoval Spurný.

Podle jeho slov měl čin Tomáše Hradílka menší ohlas, než sám disident čekal – aspoň ve smyslu veřejné podpory. „Nicméně jeho rozhodnutí vzbudilo debatu, jak bojovat proti politice, která může jít proti zájmu této země. Proti politice, která na veřejném shromáždění, na němž se byl Tomáš Hradílek zeptat prezidenta, co na jeho rozhodnutí říká a jestli jej ovlivní, použila moc zřejmě nezákonnou policejní sílu proti pokojné demonstraci – a proti písni, která je ilustrací jisté vzpoury proti někdejší okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy,“ sdělil Spurný.

Závěrem dodal, že rozhodnutí dětí Tomáše Hradílka je namístě, ale jeho hladovka určitě zanechá stopy v debatě, jak dál v době, kdy se zdá, že nebývalé síly nabývají manipulace, dezinformace a lež. „A taky zloba a zášť. Tak snad pominou, říká pan Patizon,“ uzavřel Spurný.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …