Z Visegrádu vzniká česko-polský pakt. Maďarsko se na válku dívá trochu jinak, shodli se experti

14.5.2022 9:20 dop.

Skupina čtyř států střední Evropy – Česka, Maďarska, Polska a Slovenska – známá jako Visegrádská čtyřka (V4), se událostmi a ruskou invazí na Ukrajině v budoucnu výrazně promění. O tom na serveru Echo24.cz debatovali europoslanec Alexandr Vondra (ODS), ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj a Oliver Adámek, novinář a správce facebookové stránky Co se děje v Maďarsku? Podle nich se rodí česko-polský pakt.

Z Visegrádu vzniká česko-polský pakt. Maďarsko se na válku dívá trochu jinak, shodli se experti
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Zatímco Polsko, Česko a Slovensko se postavily za Ukrajinu, dodávají jí ve velkém zbraně a poskytují další pomoc – Maďarsko odmítlo povolit transporty zbraní přes své území, do války nechce být vůbec zapojováno.

Podle Adámka svým postojem Maďarsko otevřeně říká, že hájí jenom svoje zájmy za každou cenu. „V Česku a Polsku samozřejmě zaznívá to, že když pomáháme Ukrajině, bráníme i sebe, nenecháváme tuto válku dojít k nám. Maďarsko se na to dívá tak, že my tu válku nenecháme dojít k nám tím, že se od ní budeme distancovat,“ podotýká.

  • Původní zdroj ZDE

Vychází to i ze vztahu Maďarska s Ukrajinou, který poslední čtyři roky byl hodně napjatý kvůli právům Maďarů v Zakarpatsku. „Nepřeceňoval bych tyto spory Maďarska s Ukrajinou, ale určitý podíl na tom mají taky. Ty vztahy nebyly dobré již před válkou,“ zmínil.

Ruczaj připomněl, že Ukrajina je země, která je nám nesmírně blízká, historicky, kulturně, mentalitou. Polsko už před začátkem nynějšího konfliktu mělo víc než milionovou ukrajinskou menšinu, která vznikla v posledních letech. „Proto je ta válka společností nesmírně emočně prožívána. Neexistuje síla, která by říkala, že Ukrajině se nemá pomáhat, že Polsko se v tom nemá angažovat,“ říká.

Diskutovatelná je podle něj pouze míra této angažovanosti. „Politické síly se spíš navzájem kritizují, kdo udělal, nebo teď dělá, příliš málo, než aby se tam střetával pohled pomáhat/nepomáhat,“ upozorňuje.

Válka na Ukrajině podle zúčastněných debatérů proměnila Visegrádskou čtyřku a zavdala počátek zrodu česko-polského paktu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…