Z přeplněných ubytoven do přeplněných bytů: Časovaná bomba tiká dál, varuje server

8. 2. 2015 7:40

Server Týden.cz mapuje proměny, které v "byznysu s chudobou" vyvolaly zásahy státu. Majitelům ubytoven se už tolik nevyplatí v ubytovnách držet co nejvíce nájemníků, protože stát již nevyplácí příspěvky na hlavu, ale na obytnou plochu. Spekulanti ale přišli na nový způsob, jak vydělat, skupují levné byty a do těch často stěhují i nepřizpůsobivé spoluobčany.

Z přeplněných ubytoven do přeplněných bytů: Časovaná bomba tiká dál, varuje server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Panelový dům
reklama

Ubytovny pro sociálně slabé, případně nepřizpůsobivé občany, bývaly bezmála zlatým dolem, dokud stát vyplácel příspěvky těmto lidem tzv. na hlavu a nikoli na byt. To už se však změnilo a podnikatelé, kteří z ubytoven doposud těžili, hledají nové cesty, jak si udržet vysoké příjmy. O jedné z možností, která se pomalu rozmáhá, informuje Týden.cz.

I nepřizpůsobiví se začínají stěhovat do levnějších bytů, které skupují spekulanti např. na severu Čech. Problém pak nemusí být jen v tom, že tito nájemníci dělají ve svém novém bydlišti nepořádek, mohou dostat do problémů i další občany, jestliže bydlí v družstevním bytě. Přímo za časovanou bombu to označila Kateřina Horáková ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

"Pokud se dostane menší družstvo nebo společenství vlastníků kvůli jednomu nebo několika majitelům bytů do problémů, může to podle ní mít katastrofální následky i pro ostatní obyvatele. Společenství nebude mít na energie, bude odpojeno od rozvodů vody, plynu či elektřiny a byty budou neprodejné," upozorňuje server.

Obsáhlejší informace k tématu najdete v pondělním vydání časopisu Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Kalouska lidi neradi, protože je chytřejší než oni. Prezidentské volby? Měl jsem méně peněz než Zeman

12:34 Schwarzenberg: Kalouska lidi neradi, protože je chytřejší než oni. Prezidentské volby? Měl jsem méně peněz než Zeman

Kromě Miroslava Kalouska už nehodlá kandidovat ani nejstarší poslanec českého Parlamentu, Karel Schw…