Z tohoto obřího projektu mohou Rusové vytěžit desítky miliard. EU může jenom závidět

06.04.2015 19:02

Státní informační kolos Rossija Segodňa pořádal diskusi, kde se analyzovaly výsledky průzkumu moskevského Institutu pro regionální otázky v oblasti Arktidy s ohledem na těžbu ropy a plynu. Podle expertů by měly projekty v této severní oblasti pokračovat i přes sankce a tíživou ekonomickou situaci.

Z tohoto obřího projektu mohou Rusové vytěžit desítky miliard. EU může jenom závidět
Foto: URS Czech
Popisek: Kontrola plynu
reklama

Ředitel EurAsEC Institutu Vladimir Lepechin, prezident Institutu pro národní strategii Michail Remizov a zástupci médií a dalších vládních i nevládních organizací se shodli na tom, že těžba ropy bude i v budoucnu hlavním hnacím motorem ekonomického rozvoje Arktidy. Experti zdůrazňovali především nutnost modernizovat infrastrukturu a inovaci společností. Offshorové projekty v Arktidě jsou podle nich klíčovou součástí ruské ekonomiky, díky kterým se Rusko může stát vůči ostatním zemím ještě konkurenceschopnější.

Téměř 75 % účastníků diskuse vyjádřilo přesvědčení, že rozvoj těžby nerostných surovin v oblasti má velký potenciál stát se klíčovým atributem pro rozvoj vzdálených ruských oblastí. Lepechin poukazoval během diskuse na to, že většina expertů se shodne na nutnosti pokračovat v rozvoji Arktické oblasti, ovšem za nejdůležitější považuje on sám, kde konkrétně a jakým způsobem tak učinit. Sám navrhl tři možnosti, jež připadají pro severní oblasti v úvahu.

První z nich předpokládá maximální výdaje do vznikajících projektů a v současné době je také tato varianta realizována. V úvahu však připadá i snížení těchto výdajů, které bere v potaz ekonomické sankce a nedostatek financí. Třetí možností je podle Lepechina pokračovat ve výzkumu, ale kromě ropy a plynu se zaměřit i na cín, zlato, platinu a další vzácné kovy. Michail Remizov hovořil o tom, že nejlepší variantou pro Arktidu je nejenom pokračovat v průzkumných projektech, ale také se zaměřit na znalostní projekty. Připustil ovšem, že je v každém případě nutné disponovat dostatečnými finančními prostředky.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Rusko v posledních měsících omezuje celou řadu nákladných projektů v mnoha oblastech. Velká část expertů na tomto diskusním fóru však varovala před snižováním investic v Arktidě. Rusko by podle nich nemělo nechat tak slibně vyhlížející území ladem. Za potřebné považují, aby Rusko dokázalo přilákat další země do své Arktické rady, jejímž hlavním partnerem je v současné době Norsko. Podle jejich názoru je žádoucí, aby po opadnutí současného napětí se Západem Rusko pokračovalo v úzké technologické spolupráci se Spojenými státy a Kanadou. Tyto dvě země sice zaujaly vůči Rusku nejtvrdší postoj, ale podle mínění expertů tomu tak nebude navždy. 

„Domnívám se, že hlavními partnery by se v tomto ohledu měly stát země sdružené v Eurasijské hospodářské unii. Zapomenout bychom ale určitě neměli na členské státy BRICS a SCO. Osobně bych rád v Arktické radě viděl také Čínu,“ uvedl Lepechin. Michail Remizov z Institutu pro národní strategii zase soudí, že prvním krokem vedoucím k dosažení cílů by mělo být jasné stanovení priorit. „Rusko musí oblast Arktidy i nadále prozkoumávat. Jde však o velmi nákladný projekt a za současné politické a ekonomické situace je nutné pečlivě zvažovat, kterému projektu dát přednost,“ prohlásil Remizov. 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

7:20 To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

Moderátor TV Nova Petr Suchoň zpovídal v pondělních Televizních novinách prezidenta České lékařské k…