Z údajů ČSÚ bude vláda rozpačitá, píše Štěch na blogu

19.06.2012 15:47

V televizních debatách se politici s oblibou ohánějí různými grafy a tabulkami. Divák z toho ale nic nepochopí, protože každý uvádí jiné výsledky, jinou metodiku. Český statistický úřad (ČSÚ) je ale instituce, jejíž výsledky téměř nikdo nezpochybňuje, píše na svém blogu na serveru Aktuálně.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zprávy z ČSÚ jsou prý apolitické a přesné a mají vyvracet restriktivní kroky vlády.

Z údajů ČSÚ bude vláda rozpačitá, píše Štěch na blogu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Štěch upozorňuje zejména na studii Drahomíry Dubské z oddělení svobodných analýz „Ekonomika ČR v trendech: byl rok 2011 opět zlomový?“. Z jejích závěrů prý bude současná vláda poměrně rozpačitá.

Restriktivní rozpočtová politika omezuje domácí poptávku

Studie například zjistila, že se zastavilo přibližování České republiky k průměrné úrovni EU v HDP na obyvatele. Projevuje se to zejména v krajích mimo Prahu, ale i hlavní město už prý pociťuje krizi.

Podle Štěcha byla za vlády ČSSD česká ekonomika v tempech růstu v první třetině zemí EU. Na blogu píše, že se minulý rok Česko propadlo k polovině a pokles v krizovém roce 2009 byl údajně výrazně větší než evropský průměr (4,7 oproti 4,3 procentům).

Pokrizový vývoj podle studie ČSÚ prý není příliš přesvědčivý. Restriktivní rozpočtová politika omezuje domácí poptávku, čímž klesá spotřeba domácností. Díky tomu ve 3. a 4. čtvrtletí loňského roku opět kleslo HDP a v prvním čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán velmi výrazný propad.

Celková zadluženost ČR je excelentní. Vláda likviduje model sociálního státu

Předseda Senátu odmítá výhrůžky Řeckem nebo vysokou zadlužeností. Vychází znovu z údajů ČSÚ, podle kterých je český veřejný sektor v porovnání s EU jedním z nejméně zadlužených. Soukromý dluh je v relaci k HDP třetí nejnižší v Evropě a komplexní zadluženost ČR je prý podle statistik „excelentní“.  Také sociální výdaje (14 procent) jsou v Česku dlouhodobě pod průměrem (16 – 17 procent).

Volební slogan ODS byl podle Štěcha velmi ošklivý vtip. Vláda po dobu dvou let pod záminkou reforem postupně likviduje západoevropský model sociálního státu. Tato politika nejvíce doléhá na střední a nižší vrstvy a nepomáhá ekonomice jako celku.

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) by měl podle návrhů ČSÚ dělat řadu rozumných věcí. „To bylo před volbami řečí, že nechceme být země montoven – ale co pro to ODS a TOP 09 reálně udělaly?“ ptá se Štěch na svém blogu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

7:47 Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

V úterý odpoledne, zatímco Václavským náměstím zněly výzvy k jeho odchodu, premiér Andrej Babiš hovo…