Za Zemana je možné cokoliv, taváryš Putin se tetelí blahem. Ohlasy na možnou funkci předsedy KSČM

05.10.2013 15:42

Případné zvolení komunistického předsedy Vojtěcha Filipa do čela Poslanecké sněmovny, které naznačil deník Právo, by prý zástupce pravé části politického spektra vlastně ani nepřekvapilo. Podle většiny je blízkost prezidenta Zemana a komunistů očividná už dávno a zazněl dokonce i názor, že prezident si komunisty dávno natáhl do své vlády, takže je to vlastně jedno.

Za Zemana je možné cokoliv, taváryš Putin se tetelí blahem. Ohlasy na možnou funkci předsedy KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

Deník Právo přinesl informaci, že měla vzniknout dohoda mezi prezidentem Milošem Zemanem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, podle které by KSČM podpořila menšinovou vládu v čele s ČSSD. Výměnou za to by dostala některé kontrolní funkce, z nichž nejvýznamnější by bylo křeslo předsedy Poslanecké sněmovny pro jejího předsedu Vojtěcha Filipa.

Podle Práva možná právě z tohoto důvodu komunisté v poslední době často mluví o tom, že by sněmovní orgány měly být obsazeny důsledně proporčně - tedy podle výsledků voleb. Oficiálně však dohodu popírají.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že mu o dohodě není nic známo. „Jakákoliv jednání proběhnou na základě rozhodnutí občanů. Je potřeba počkat na výsledek voleb,“ uvedl k tomu Sobotka. Podle něj budou o obsazení předsednického křesla ve sněmovně rozhodovat ty strany, které ve volbách uspějí.  

O to peprnější reakce na případné Filipovo angažmá v třetí nejvyšší ústavní funkci zazněly v odpovědích na otázku ParlamentníchListů.cz z pravé části politického spektra.

„Od pana Zemana už se dá čekat úplně všechno, takže by mě to vlastně ani nepřekvapilo,“ uvedla bývalá poslankyně ODS Jana Černochová. „Zeman svou lásku k rudým soudruhům demonstroval už při sestavování samovlády premiéra Rusnoka, kam si dosadil pár pěkně vykrmených a stejně naladěných retro komoušů. Takže rozdávat jim funkce a legitimizovat je, to je v Zemanově plánu hlavní prioritou už dávno. Taváryš Putin se musí tetelit blahem,“ rozjela se Černochová.

Michal Doktor, exposlanec usilující o obhajobu svého mandátu za Hlavu vzhůru!, si vzpomněl na jeden moment z nedávné historie. „Pokud si vzpomenete, na fotografii, na které po volbách 2006 pokuřováním doutníku oslavuje právě uzavřenou mocenskou dohodu Jiří Paroubek a vedle něj se kření Miroslav Kalousek, tak třetím „andělem“ do téhle party byl právě Vojtěch Filip,“ připomíná. Moc rád by prý informaci z Práva považoval za nesmysl, jenže bohužel se prý úplně vyloučit nedá.

„Myslím, že členové ČSSD budou podrobeni brutálnímu mocenskému ataku. Dokonce si dovedu představit rozpad strany,“ obává se Doktor. „Na jedné straně Zemanovi nádeníci Hašek a Zimola s komunisty, na druhé straně Sobotka a spol. Je symbolické, že původně ty frakce pohlížely na spolupráci s KSČM úplně opačně. Tak dlouho se tímto manévrem Sobotka oháněl, až dostihl jeho samotného,“ obává se exposlanec.

Jana Bauera z ODS by takové řešení vůbec nepřekvapilo. „Vždyť je to jedna parta. Vůbec se nedivím, že k sobě tíhnou,“ myslí si exposlanec. Podle Jitky Chalánkové z TOP 09 je taková představa spíše ze science fiction, anebo z humoru tak černého, že už ani není humorem.

Jeho stranický kolega Jaroslav Zvěřina na spojenectví nevidí nic překvapivého. „Nakonec místopředsedou sněmovny už Filip byl, takže to není nic zas tak jiného,“ myslí si. I podle něj je po volbách velmi pravděpodobná nějaká forma spolupráce sociálních demokratů s komunisty a toto by mohlo být jedno z jejich vyústění.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se k možnosti komunistického předsedy sněmovny vyjádřil lapidárně: „V této zemi je za prezidenta Zemana vše možné.“  

Podle místopředsedy Senátu a prezidentského kandidáta ODS Přemysla Sobotky se o spekulacích nemá spekulovat, ale pokud by se to ukázalo pravdou, bylo by to velmi neblahé. „A pokud by to třeba ještě bylo realizováno 17. Listopadu, tak to by se Miloš Zeman ukázal úplně ve své nahotě,“ myslí si Sobotka. „Věřím, že si to lidé ve volbách uvědomí,“ dodává.

Pavol Lukša, který kandiduje za TOP 09 v Moravskoslezském kraji, uvedl: „Bral bych to jako urážku všech lidí, kterým komunisté zničili život. Prezident by tím ukázal, o co mu doopravdy jde,“ myslí si.

Fotogalerie: - Komunismus včera a dnes

V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...
V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...
V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...
V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...
V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...
V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunis...


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo, Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína! Frustrovaní Češi si vybíjejí nenávist. Svoboda má své hranice, láteřil Pavel Rychetský, vzpomněl Bangu a už to jelo

16:32 Špína! Frustrovaní Češi si vybíjejí nenávist. Svoboda má své hranice, láteřil Pavel Rychetský, vzpomněl Bangu a už to jelo

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hovořil na konferenci Nenávist na internetu, které se účast…