Za jídlo kvůli ČNB zaplatíme o stovky navíc. Sám šéf banky ale prý obědvá za 34 korun

11.01.2014 19:05

Nedávné oslabení koruny Českou národní bankou stále vyvolává vlnu nevole. Zatímco si Češi v důsledku intervence budou jen za jídlo muset připlácet měsíčně přes 200 korun, zaměstnanci ČNB si užívají. Podle bulváru je totiž oběd v jejich jídelně vyjde jen na čtyřiatřicet korun.

Za jídlo kvůli ČNB zaplatíme o stovky navíc. Sám šéf banky ale prý obědvá za 34 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny
reklama

Šéfové ČNB v čele s guvernérem Miroslavem Singerem záměrně srazili hodnotu národní měny vůči euru zhruba o dvě koruny. To v praxi znamená zdražení. Sám guvernér Miroslav Singer se zákrokem banky pyšní a uvádí, že jím odvrátil řadu negativních vlivů. Jenže autorů se tato intervence příliš nedotkne. Berou totiž ročně několikamilionové platy.

Bulvár Blesk přichází s tím, že si guvernér, dva viceguvernéři a čtyři členové bankovní rady měsíčně přijdou na 300 až 375 tisíc korun. Navíc se v jídelně národní banky mohou najíst za pár korun. Zaměstnanec ČNB zaplatil v roce 2013 průměrně za jeden oběd přibližně 34 Kč, řekl pro Blesk Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB s tím, že na výběr mají obvykle šest hlavních jídel.

Čtyřčlenná rodina utratí až o 1000 korun víc

Konkrétní důsledky intervence ČNB se však ukáží až v průběhu února a března. Jedná se o zdražení pohonných hmot, elektroniky a potravin. Tam se čeká růst až o 8 procent.  V důsledku to tedy znamená, že měsíční účet za potraviny lidem sebere navíc přes 200 korun. Čtyřčlenná rodina podle bulváru bude muset zaplatit měsíčně až o tisíc korun navíc.

Konečné ceny potravin však nakonec určí až obchodní řetězce. A ty své plány zatím tají. Jak Blesku řekl majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO), obchodní podmínky jsou obchodním tajemstvím. „Nebudeme se k nim vyjadřovat,“ podotkl jen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…