Za koho kope Petříček? Obeznámený Jan Schneider dělá jasno

6. 4. 2021 16:18

Novinář a publicista Jan Schneider se ve svém komentáři pro PrvníZprávy.cz zamyslel nad tím, za koho kope ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Reagoval tak mimo jiné na rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO), který Petříčka vyzval, aby se nezviditelňoval před sjezdem ČSSD.

Za koho kope Petříček? Obeznámený Jan Schneider dělá jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19197 lidí

Schneider ve svém komentáři citoval premiéra Andreje Babiše (ANO), který se domnívá, že by ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček měl kopat za české zájmy, ne za zájmy jiných zemí, jak má ve zvyku. „Premiér tak podle svého – mně osobně příjemně ‚nekorektního‘ až lehce hubatého – stylu vyjádřil latentní až důvodné podezření mnoha pozorovatelů. Nejde jenom o vakcíny, ale i o energetiku, kde zájmy státu těžko hájí ten, kdo chce a priori z tendru vyloučit jednoho z favoritů,“ uvedl Schneider a upozorňuje i na dřívější Petříčkova vyjádření, kde podle něj bagatelizoval neonacistické projevy na Ukrajině.  

„Jde i o to, že se ministr zahraničí Petříček nedokáže postavit současnému zvyšování napětí v této oblasti, které nastává nikoliv tím, že se ruská vojska přesunují po svém území, ale tím, že se k ruským hranicím přesunují vojska členských států NATO, s vysloveně odstrašujícím záměrem,“ poznamenal Schneider. 

„Dalším problémem je, zda ministr Petříček vůbec kopat za někoho umí, když nechá do zahraniční politiky zasahovat kdejakého pomateného či přímo deviantního představitele samosprávy, a není schopen či ochoten se bezdůvodně a hnusně uražené cizí zemi omluvit a uvést vztahy na civilizovanou úroveň, což je ale jeho kompetence,“ sdělil Schneider se slovy, že toto jsou přesvědčivé argumenty, které staví premiéra Babiše do situace, v níž nemá na výběr.

„Ponechá-li ve funkci ministra, který podle jeho vlastních slov ‚kope za zájmy jiných zemí‘, a zcela průkazně ignoruje závazek, který pro nás jako členský stát NATO vyplývá z Washingtonské smlouvy, pak sám nedodrží ústavu. Měl by však konat způsobem kultivovaným, a nikoliv skandálním, protože nelze přehlédnout, že ministr Petříček není sám, kdo svou roli v dnešním mnohonásobně složitém světě nezvládá,“ uzavřel Schneider.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…