Za nizozemským „NE“ Ukrajině je ruská propaganda, ohromila známá americká novinářka

10.04.2016 16:24

Americká novinářka a manželka polského exministra zahraničí Radka Sikorského Anne Applebaumová se v komentáři pro Washington Post vyjádřila k nizozemskému odmítnutí prohloubení spolupráce mezi EU a Ukrajinou. Ačkoli se referenda nezúčastnila většina Nizozemců, přišlo jich dost na to, aby referendům platilo. A novinářka za nizozemským „NE“ vidí ruskou propagandu.

Za nizozemským „NE“ Ukrajině je ruská propaganda, ohromila známá americká novinářka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí

Před několika dny proběhlo v Nizozemsku referendum o možném prohloupení spolupráce Evropské unie s Ukrajinou. Ačkoli se hlasování účastnila jen asi třetina oprávněných voličů. referendum je podle nizozemských zákonů platné. Nadpoloviční většina hlasujících řekla hlubší spolupráci s Ukrajinou „NE“. Nejde sice o právně závazný akt, ale vláda si ho zřejmě nemůže dovolit přehlížet.

Někteří lidé v Evropě si uvědomují, jakou roli hraje na Západě ruská propaganda. Kupříkladu německá kancléřka Angela Merkelová už bezpečnostní složky státu požádala, aby prověřily ruskou stopu v internetových médiích. Podle Applebaumové navíc není tajemstvím, že francouzská radikální politička Marine Le Penová financuje svou politiku z ruských peněz. Podobně to prý bude i v jiných zemích. I v Nizozemí.

Nizozemci odmítli dohodu, za kterou byli Ukrajinci v roce 2014 ochotni i umírat. A umírali. Podle novinářky je to smlouva plná technických informací rozepsaných na mnoha stránkách. Asi málokdo z hlasujících i těch, kteří se rozhodli k referendu nejít, tento text četl. Applebaumová připomíná, že podobnou dohodu má EU s Jordánskem nebo s Chile. Krajní pravici a krajní levici ale nešlo o dohodu samotnou, ale o zúčtování se středovou liberální vládou. A radikálové zvítězili.

„Je těžké říct, kolik lidí ovlivnily ruské dezinformace, ale v posledních letech jich v Nizozemsku kolovalo hodně. V posledních měsících se vše ještě zintenzivnilo. Dezinformace sloužily ke znejistění občanů a k varování před neexistující ukrajinskou hrozbou. Hodně materiálů použitých v kampani za odmítnutí dohody včetně titulků a dokonce i fotografií bylo převzato z ruského kanálu Russia Today a Sputnik, což jsou webové stránky šířící ruskou propagandu.

Průzkum ukázal, že přes padesát procent těch, kteří hlasovali proti dohodě s Ukrajinou, věří, že je Ukrajina zkorumpovaná, 19 procent hlasujících věří, že je Ukrajina zodpovědná za katastrofu letu MH17, kde zemřelo mnoho nizozemských občanů. Na 34 procent lidí uvěřilo, že dohoda garantuje Ukrajině budoucí členství v EU.  Podle Applebaumové jsou druhé dva body absolutně nesmyslné.

Holandská vláda se sice nezapojila do kampaně, ale udělala chybu, protože podle všeho dotovala skupinu ochránců zvířat a protijaderných aktivistů, která však vystupovala proti Ukrajině. Radikálové tak sice obviňují Ukrajince z podvádění, ale ve skutečnosti podvádí sami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

8:04 Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

TÝDEN V MÉDIÍCH Za potřebné políčky pro mnohé novináře považuje Petr Žantovský dvě zprávy z tohoto t…