Za penále pro ČSSD může sám advokát Altner, tvrdí Jan Hamáček

1. 4. 2016 13:30

Vysoké penále, které musí ČSSD podle čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi za jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům, zavinil podle místopředsedy strany Jana Hamáčka sám Altner obstrukcemi během procesu. Podle Altnerova advokáta je to nesmysl. ČSSD má zaplatit dlužnou částku 18,5 milionu a dalších více než 300 milionů kvůli smluvní pokutě. Nějaký úsporný plán bude potřeba, řekl ČTK Hamáček.

Za penále pro ČSSD může sám advokát Altner, tvrdí Jan Hamáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman s předsedou Senátu Milanem Štěchem a předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem

Kvůli situaci se ve čtvrtek večer sešlo grémium strany. "My jsme se shodli na tom, že pověříme pana místopředsedu (Martina) Starce, který má na starosti hospodaření sociální demokracie, aby do příštího týdne připravil alternativy řešení situace, která vznikla," řekl ČTK předseda Sněmovny Hamáček.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Samotná smlouva je podle Hamáčka jedním z faktorů, proč je částka k zaplacení tak vysoká. "Samozřejmě pokuta byla zapracovaná ve smlouvě. Ten největší problém je, že soud trval asi 16 let, a pokud vím, tak hlavním důvodem byly obstrukce a průtahy ze strany pana Altnera, který, pokud vím, neplatil soudní poplatky a prodlužoval jednání," řekl. Výši smluvní pokuty vzhledem k tomu, že průtahy nebyly chybou ČSSD, označil za paradoxní.

Altnerův advokát Václav Veselý ČTK řekl, že takový výklad nedává smysl. "Představte si, že vám někdo dluží peníze, nezaplatí a viní vás z toho, že vy obstruujete, myslíte si, že to dává smysl?" řekl. Altner podle něj žádal například o osvobození od soudního poplatku kvůli sociální situaci. "To je ale normálně využití práva, každý účastník na to má právo," uvedl.

Sociální demokraté podle Hamáčka o sporu věděli a možná porážka byla v úvahách vedení. Strana bude rozhodnutí soudu respektovat a řeší způsob, jak platbu technicky zařídit. Na dotaz ČTK nechtěl Hamáček upřesnit, na jakých místech by mohla strana šetřit. "Nějaký úsporný program bude potřeba, ale to je to, co bude řešit pan místopředseda Starec," uvedl.

Strana plánovala do kampaně pro letošní podzimní krajské a senátní volby dát řádově 100 milionů. Hamáček nechtěl říct, jestli by právě tyto peníze mohly být první, na které by ČSSD mohla sáhnout. "To si teď netroufnu komentovat nebo spekulovat," řekl.

I bývalého místopředsedu ČSSD a současného předsedu Asociace krajů Michala Haška překvapilo, že soud přiřkl Altnerovi i smluvní pokutu za odvolací řízení, kde podle něj Altner neplatil soudní poplatky a vyhýbal se jednáním. Suma k úhradě je podle Haška vysoká, ale ne likvidační. "Dluhy se platí, a pokud dnes soud pravomocně konstatoval, že máme dluh, situaci vyřešíme, tak jako ji musí řešit každý občan nebo subjekt," uvedl na facebooku.

V posledních letech strana ročně hospodaří se zhruba 200 miliony korun, loni to bylo 175 milionů. Ve volebních letech se výdaje blíží i ke 300 milionům. Loni byla strana v zisku 27 milionů, pro letošní rok plánovala schodek 15 milionů. Hlavní část příjmů získává strana od státu ve formě příspěvku na činnost, jehož výše se odvozuje od zisku ve volbách do Sněmovny a počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Loni tak strana získala 133,3 milionu. Ze členských příspěvků loni inkasovala přes 18 milionů.

Spor o Lidový dům pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl zaplatit další mnohamilionové částky. Právník proto na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily ve čtvrtek. Strana může využít mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka očekává, že strana platbu zvládne, požádal o návrh úsporných opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…