Ash míní, že prostřednictvím změny americké zahraniční politiky vůči Kubě posílá americký prezident signál i do Moskvy. „Barack Obama tím chce podle mého názoru Vladimiru Putinovi vzkázat, že Spojené státy mohou žít v míru a přátelství. A dokonce i s dlouho ostrakizovanou Kubou, takže by to samé měly zvládnout i Rusové s Ukrajinci,“ píše Ash a zároveň poznamenává, že ve včerejším projevu ruského prezidenta žádné náznaky napovídající změnu agresivního ruského kurzu neviděl.
Z Putinova projevu bylo podle Ashe patrné, že Putin nehodlá v otázce Ukrajiny ustoupit ani o krok. „Přitom mu musí být jasné, že žádný ukrajinský politik nemůže souhlasit s mírovou dohodou, kterou navrhuje Rusko. To znamená, že by Ukrajina nevstoupila do NATO ani EU, distancovala by se od Majdanu a souhlasila by s tím, že Krym zůstane Rusku,“ jmenuje Ash a dodává, že souhlasit s něčím takovým by pro Porošenka, Jaceňuka a spol. znamenalo politickou sebevraždu.
„Putin apeloval na ruský národ, aby se připravil na příští dva roky strádání. Tradičně ruský prezident ze všech obtíží obviňoval expanzivní Západ. Neměl jsem po vyslechnutí jeho projevu dojem, že by on byl tím mužem, který dokáže změnit politické či ekonomické směřování země. Byť hovořil o potřebě diverzifikace. Vyjádření o potřebě provedení reforem se objevovala už dříve, ale všichni víme, jak to nakonec v předchozích patnácti letech vypadalo v praxi,“ zůstává Ash skeptický.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro